Standadomek

Stavba cihlového domu bez vnějšího zateplení z důvodu zachování této cihlové struktury

Líbí se mi takovéto cihlové domy a v budoucnu bych takový malý domek chtěl postavit ale cihlové obklady jsou velice drahé a hlavně to není ono ty obklady, rád bych využil obvodové zdi jako finální … proto se chci zde zeptat zda má někdo postavený cihlový domek bez vnějšího zateplení a zda mi může říci zda je to možné takto mít postavené? zda to nenese nějaké oblíže? napadá mě třeba drolení cihel, praskání zdiva při mrazech, nebo rosení a vlhkost – chci vnitřek zateplit min 10cm polystyren nebo skel. vatu takže může vzniknout teplotní rozdíl … budu rád za jakoukoliv užitečnou informaci pokud někdo takto postavil a případně i za fotky takového domku pro inspiraci … Děkuji

Odpovědi
Drap

Příliš málo informací. Venkovní zateplení zdiva neni nutné. Záleží na tom, jak silné a z jakých materiálů je vytvořeno zdivo. Používat zatepení z vnitřní strany neni příliš dobrý nápad. To už by bylo lepší použít zateplovací vrstvu pod obkladovou vrstvu z cihel. V případech, kdy je po celé ploše domu přiznáno zdivo, nepoužívají se běžné cihly, ale cihly které jsou určeny jako obkladové s větší životností a přesnějšími rozměry.

rigormortis

Pokud chcete inspiraci, tak si můžete zajet do Zlína. Jsou tam tzv. baťovské domy.
Stojí už kolem 80ti let a stále fungují, jsou navrhnuty energeticky úsporně (na svou dobu) a jsou konstrukčně jednoduché na výstavbu. V dnešní době s dostupnými technologiemi by neměl být problém zvládnout stavbu ještě lépe.
http://www.zlin­.eu/batovske-vily-a-rodinne-domy-2-cl-1467.html?mon­th=5&year=2013
Doplňuji:
Drape…lze zateplovat i vnitřní stěny…nejde ani tak o tloušťku zdiva, ale je důležité přerušit tepelné mosty (překlady, věnce, stropní výstuhy…). Bez určitého systému zateplení není často možné ani tyto úniky odstranit.
Ono když máte doma stěny 80cm široké, tak to není zárukou, že vám netrčí traverza pod omítkou z venkovní strany.

mosoj

Pokud uděláš zeď dostatečně silnou ( nutno nechat spočítat) žádné zateplení nepotřebuješ.
Pokud nechceš domek nahazovat musíš na vnější stranu použít lícové ( několikrát pálené) cihly. Bohužel jsou dost drahé ( i obyčejné jsou drahé) proto se dělá ten obklad. Nech si to spočítat a uvidíš jak začneš rychle stavět na př. z itongu a finál zvolíš lícový obklad.

honza19hk

samozřejmě to jde. dříve to tak bylo všude.
Jsou dva způsoby a dvojtá zed nebo je třeba 60cm silná. Dvojá ze´d je to že udeláš na 15 běhouna pak třeba 15cm mezera(nezapomeń na vazáky s nosnou zdí) a pak nosnou ze´d třeba 30. po 1m výškovým i šířkovým musí být nosná ze´d provázaná s tou přizdívkou, mezeru postupně vyplňuješ buď slámou,nebo dneska orsil,polystren atd…Kolem oken a jiných otvorů musí být díra uzavřena Pokud nechceš vnější zateplení je tohle nejůčinější řešení. Pokud by se tito stejně zdálo málo můžeš použít vnitřní perlitovou omítku.
http://2i.cz/a­e57c1eb38

cukrar

Stando,
ale cihlové obklady jsou velice drahé a hlavně to není ono ty obklady, rád bych využil obvodové zdi jako finální…
Už jste si spočítal, na kolik Vás vyjde postavení z těchto lícových cihel? Až to spočítáte, skončíte u slebé zdi z čehokoliv, silnéhoizolantu a obložení lícovými pásky.
Vnitřní zateplení je sice možné, ale musí to navrhnout a spočítat někdo, kdo tomu rozumí. Pak složitě najít někoho, kdo to umí postavit.
10 cm izolace bude určitě málo..