Avatar uživatele
led

Stalinove varhany, čo to bolo?

Neviem kam zaradiť tento „hudobný nástroj“
Doplňuji:
Kerberus, unikla mi tá otázka, čítala som teraz v ruských novinách pre Nemecko o 70.výročí ich prvého použitia
http://www.ak­tuell.ru/russlan­d/panorama/kat­juscha_russis­cher_raketenwer­fer_wird_70_jah­re_alt_3333.html

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: led

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, vagra, Kerberus, barnajka, dědapetr, Nikkol před 4650 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Led, podobnou otázku vložil Tom, ptal se opačně – na Katuše.
ttp://www.odpo­vedi.cz/otazky/vi­te-cemu-se-rikalo-katuse-a-kdo-byl-jejich-konstrukter

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

přezdívka pro ruské raketomety BM 13–16 Kaťuša

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dědapetr

Byla to válečná zbraň KATUŠE zvané Stalinovy varhany.
Kaťuša bolo slangové pomenovanie sovietskych raketometov BM-8 kalibru 82 mm a BM-13 kalibru 132 mm (BM je skratkou ruského označenia Bojevaja mašina – bojové vozidlo).
Sovietska armáda tieto raketomety používala od druhej svetovej vojny. Meno dostali podľa populárnej ruskej vojnovej piesne Kaťuša. Hovorilo sa im aj Stalinov organ (nem. „Stalinorgel“) pre kvílivý zvuk ich rakiet, ktoré boli navyše zoradené na raketomete podobne ako organové píšťaly. Nemecko nasadilo podobnú zbraň Nebelwerfer, Američania zase T40 Whisbang, montovanú na tanku M4 Sherman.
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Ka%C5%A5u­%C5%A1a_(rake­tomet)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ten který je

Byl to pojízdný raketomet za 2.sv.války a říkalo se mu také Katuša.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Byl to raketomet Kaťuša, po válce zařazen také do výzbroje naší armády. Pod názvem Grad byly kompotenty raket vyráběny např. v Adamovských strojírnách a laborace /plnění výbušninou/ prováděna v ZVS Dubnica nad Váhom. Velké množství bylo exportováno např. do Libye a „mydlí“ se tam jimi snad ještě dnes.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jikra

Samohybný víceřadý raketomet BM-8 a BM-13 zvaný Kaťuša.II sv.válka.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kerberus

Led, občas se to stane i mně – i mistr tesař se utne … Doufám, že se nezlobíte, jsem opravdu v tomto směru nenapravitelná. Někdy mám paměť jako slon … Připomíná mně to jednu detektivku – I sloni mají paměť …

před 4650 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Je dobré upozorniť, než nechať padnúť 🙂

před 4650 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek