Human

Stal sa za socializmu prípad, kedy pilot dopr. lietadla letaci v socialistickej krajine otočil lietadlo na západ? :D

Nejlepší odpověď
mosoj

Znám jenom tento případ. Únosů bylo ale více.
Úlet do Erdingu
Po únoru 1948 se začal rychle stupňovat tlak na bývalé příslušníky britské Royal Air Force i další účastníky zahraničního odboje jako nebezpečné nositele tradic demokratické republiky. Západní letci byli záhy propouštěni z armády, část z nich na krátký čas našla zaměstnání u civilní letecké společnosti ČSA, i tady však nebyli vysíláni na mezinárodní linky, kde hrozila jejich emigrace. Situaci, do níž se ne svou vinou dostali, se pokusili někteří bývalí „zápaďáci“ řešit útěkem do zahraničí a několik z nich k tomu použilo nástroj, který ovládali nejlépe – letadlo.
Nejodvážnějším z těchto útěků se stal skupinový odlet trojice dopravních letadel do německého Erdingu. Myšlenka na útěk pomocí letounů Československých aerolinií se zrodila v hlavě válečného hrdiny kapitána Oldřicha Doležala, bývalého pilota 311. perutě RAF, který se proslavil 27. prosince 1943 potopením německé nákladní lodi Alsterufer. Dalším z hlavních aktérů byl bývalý válečný stíhač a stíhací eso Ladislav Světlík, jenž za války sestřelil pět německých letounů. Protože státní orgány sledovaly, zda pilot s sebou do letadla nebere rodinné příslušníky, letěli blízcí organizátorů jinými stroji tří vnitrostátních spojů.
Dne 24. března 1950 vzlétly tři dopravní Dakoty z Brna, Bratislavy a Ostravy, ovšem namísto určení namířily na německé letiště v Erdingu. Na jejich palubách se nacházelo celkem 85 lidí, včetně cestujících, z nichž někteří byli rovněž účastníci útěku. Ve Spolkové republice Německo zůstalo celkem 27 osob, mezi nimi Anna Vrzáňová, matka slavné krasobruslařky nebo Anna Dohalská, vdova po Zdeňkovi Bořku-Dohalském, hrdinovi, popraveném nacisty. Jeden z hlavních aktérů útěku Ladislav Světlík dodnes žije na Novém Zélandu.
Doplňuji:
Nejslavnější úlet vojenského letadla.
O pilotovi si ale myslím své!
http://www.mi­litaria.cz/cz/clan­ky/benes-noviny/sovetsky-svaz-mu-dal-vsechno-mimo-svobody.html

Další odpovědi
Kelt

Byly případy, že to pilot otočil, protože měl u hlavy pistoli od únosce, který chtěl někam letět. Jestli to někdo otočil z vlastní vůle, tak to nevím, nepátral jsem a oni se tím nechlubili.

Hamon

Ano, vybavuje se mi, že jsem něco o dopravních takového slyšel. U vojenských se to stalo několikrát, stejně jako únosy.
Zdroje asi nedohledám, ale google by na slova komunismus pilot dopravního letadlal uletěl na západ mohl něco vypotit.

anonym

Ano – např. tady – http://grulich­.bigbloger.li­dovky.cz/c/243489­/Sedesat-let-od-natoceni-klasicke-komunisticke-agitky-Unos.html – si o jednom takovém ´žertíku´ můžeš počíst.

knedlik123

Ale legendarni byly ty pripady, kde bylo uneseno letadlo a pasazeri, az mozna na jednoho,nechteli zpatky,stalo se napr. na letu do Karlovych Varu , kde se letelo dal…