Avatar uživatele
Human

Stal sa za socializmu prípad, kedy pilot dopr. lietadla letaci v socialistickej krajine otočil lietadlo na západ? :D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? zzzzz před 3835 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Znám jenom tento případ. Únosů bylo ale více.
Úlet do Erdingu
Po únoru 1948 se začal rychle stupňovat tlak na bývalé příslušníky britské Royal Air Force i další účastníky zahraničního odboje jako nebezpečné nositele tradic demokratické republiky. Západní letci byli záhy propouštěni z armády, část z nich na krátký čas našla zaměstnání u civilní letecké společnosti ČSA, i tady však nebyli vysíláni na mezinárodní linky, kde hrozila jejich emigrace. Situaci, do níž se ne svou vinou dostali, se pokusili někteří bývalí „zápaďáci“ řešit útěkem do zahraničí a několik z nich k tomu použilo nástroj, který ovládali nejlépe – letadlo.
Nejodvážnějším z těchto útěků se stal skupinový odlet trojice dopravních letadel do německého Erdingu. Myšlenka na útěk pomocí letounů Československých aerolinií se zrodila v hlavě válečného hrdiny kapitána Oldřicha Doležala, bývalého pilota 311. perutě RAF, který se proslavil 27. prosince 1943 potopením německé nákladní lodi Alsterufer. Dalším z hlavních aktérů byl bývalý válečný stíhač a stíhací eso Ladislav Světlík, jenž za války sestřelil pět německých letounů. Protože státní orgány sledovaly, zda pilot s sebou do letadla nebere rodinné příslušníky, letěli blízcí organizátorů jinými stroji tří vnitrostátních spojů.
Dne 24. března 1950 vzlétly tři dopravní Dakoty z Brna, Bratislavy a Ostravy, ovšem namísto určení namířily na německé letiště v Erdingu. Na jejich palubách se nacházelo celkem 85 lidí, včetně cestujících, z nichž někteří byli rovněž účastníci útěku. Ve Spolkové republice Německo zůstalo celkem 27 osob, mezi nimi Anna Vrzáňová, matka slavné krasobruslařky nebo Anna Dohalská, vdova po Zdeňkovi Bořku-Dohalském, hrdinovi, popraveném nacisty. Jeden z hlavních aktérů útěku Ladislav Světlík dodnes žije na Novém Zélandu.
Doplňuji:
Nejslavnější úlet vojenského letadla.
O pilotovi si ale myslím své!
http://www.mi­litaria.cz/cz/clan­ky/benes-noviny/sovetsky-svaz-mu-dal-vsechno-mimo-svobody.html

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kelt

Byly případy, že to pilot otočil, protože měl u hlavy pistoli od únosce, který chtěl někam letět. Jestli to někdo otočil z vlastní vůle, tak to nevím, nepátral jsem a oni se tím nechlubili.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Hamon

Ano, vybavuje se mi, že jsem něco o dopravních takového slyšel. U vojenských se to stalo několikrát, stejně jako únosy.
Zdroje asi nedohledám, ale google by na slova komunismus pilot dopravního letadlal uletěl na západ mohl něco vypotit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Ano – např. tady – http://grulich­.bigbloger.li­dovky.cz/c/243489­/Sedesat-let-od-natoceni-klasicke-komunisticke-agitky-Unos.html – si o jednom takovém ´žertíku´ můžeš počíst.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
knedlik123

Ale legendarni byly ty pripady, kde bylo uneseno letadlo a pasazeri, az mozna na jednoho,nechteli zpatky,stalo se napr. na letu do Karlovych Varu , kde se letelo dal…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava