CEHINO

Správnej termín?

Nevim jestli sem to pochopil správně ty terminy.Mozek mi to nebere.
1-jsem tam zaměstnán od 20.03.2001 ve smlouvě nám napsáno, že výplata je 15. den v měsíci, tak že výplata za únor je 15.března a 15ti denní termín je 30.březen.Jestli to chápu správně.
2-mám taky řádek že výpovědní doby řeší §48
3–23.02.2010 jsem jim psal že to je protiprávní a že stim nesouhlasim.Doklad z pracáku mi neukázal. Musím ho znovu vyzvat?
Sem hotovej, nevim si rady jak dál.
4-Mám na to vůbec nárok na 100% ,když ten papír z pracáku má od termínu 15.března (volal jsem tam).
5-kolegu mi propustily z nadbytečnosti a přijali na tu samou práci ukrajince kterej nic neumí a musim ho zaučovat.

Nejlepší odpověď
standa

ad 1. chápete to nesprávně 🙂
Výplatní termín stanovený zaměstnavatelem není rozhodující…, podstatný je termín stanovený zákoníkem práce, a tím je poslední den následujícího měsíce.
A k tomu se až pak přičítá ta lhůta 15 dní, tak proto to vychází až na 15.4.2010

ad 2. to je starý paragraf o výpovědních dobách…, dnes je to paragraf 51, kde je uvedeno, že pokud jste se nedohodli dříve jinak, tak pro obě strany platí 2 měsíční výpovědní doba

ad 3. více ho vyzývat nemusíte…, důkazní břemeno v případě sporu bude na jeho straně, on musí dokázat, že vám dal buď celou mzdu a nebo musí dokátaz PROČ vám dal jen těch 60%

ad 4. pokud zaměstnavatele nemá „důvody“ pro uplatnění režimu § 209 (což zjevně nemá)… a pokud vám vznikly překážky v práci ze strany zaměstnavatele, které nespadají do § 207, tak máte nárok (podle § 208) na 100% náhradu

ad 5. upozorněte zaměstnavatele (zatím ústně), že tento případ je učebnicovým příkladem porušení zákoníku práce s tím, že už máte připraven podnět pro Oblastní inspektorát práce, který provádí kontrolu dodržování pracovně-právních vztahů u zaměstnavatelů

Zdroj: http://busines­s.center.cz/BU­SINESS/PRAVO/ZA­KONY/zakonik-prace/cast8h3.aspx