Sezam1

Sporák mora 278

Dobrý den,jakou ma spotřebu sporák mora 278?Pouze elektrický. Štítek jsem na něm nikde nenašel.Vzhledem ke spotřebě koupit nový nebo tento ponechat?

Nejlepší odpověď
Kepler

Měnit elektrický sporák kvůli spotřebě nemá smysl. Pokud máš klasické litinové plotýnky, ty mají příkon 1000 – 1500 W (podle velikosti), sklokeramika ještě o něco více a indukce podstatně více. Účinnost přeměny el. energie v na teplo je v klasických plotýnkách téměř stoprocentní, takže nějaké úspory se těžko hledají. Snad jenom u trouby, pokud mají dobře izolovaná dvířka. Celkový jmenovitý příkon bývá okolo 8 kW, u indukčních třeba i 10 kW. Porovnej zde:
https://www.ka­sa.cz/sporaky/e­lektricke-sporaky/#

Další odpovědi
ivzez

U nového sporáku spotřeba nižší nebude, příkon plotýnek je stejný.

Na elektřině vařím přes 30 let, vaření mne
vyjde ± stejně draho, jako vaření na plynu.

Hlavní úspory jsem dosáhla využíváním tzv. zbytkového tepla
a další nezanedbatelná úspora spočívá v údržbě. Elektrický
sporák se udržuje mnohem snáze než plynový, ušetřím vodu
i čistící prostředky + čas.