KubaF

Soubezne DPP, jedna do 5000 – podava se priznani?

Muzu mit 2 dohody o provedeni prace zaroven, pricemz u jedne mam vydelek pod 5000 mesicne, a nepodavat danove priznani? U druhe dohody (vydelek pres 5000) mam podepsane Prohlaseni k dani.

Predpokladam, ze by to slo – mensi vydelek se zdani srazkou a bude vyreseny, druhou dohodu mi zdani zamestnavatel zuctovanim. Jen to nikde nevidim explicitne potvrzene, bude to tak fungovat?
Musim nejak dodat potvrzeni o prijmu zamestnavateli, ktery provadi zuctovani?

V zakone 38g http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-586-1992-sb-o-danich-z-prijmu/uplne/#p38g se to jen nakousne, vic tam nevidim. Diky
Doplňuji:
K potvrzeni o prijmu do 5000Kc se srazenou dani: Jsem normalni obcan CR, a v 38d-7 http://www.pod­nikatel.cz/za­kony/zakon-c-586-1992-sb-o-danich-z-prijmu/uplne/#p38d-7 se uvadi, ze potvrzeni dostanou jen nerezidenti. Budu jej k necemu potrebovat, pokud mam bydliste v CR?

Odpovědi
Funna

ne…pokud se přesáhne CELKOVÝ výdělek, tak se daň podává ze všeho…
Doplňuji:
pochopila jsem to trochu jinak, než zněl dotaz…takže jinak…odpověděl jste si sám…tomu, kdo za vás bude podávat daň musíte donést „papír“, na kterém bude potvrzena výše vydělané částky a on ji pak zahrne do vyúčtování…a vás to tím pádem přestává zajímat…

anonym

Zde jsou dvě možnosti:

  1. Výdělek do 5 tisíc Kč dostaneš zdaněný srážkovou daní a tím to končí. Nikam jinam se nic neuvádí.
  2. Výdělek do 5 tisíc Kč dostáváš nezdaněný, dostaneš potvrzení o ročně vyplacené částce mzdy a to předáš účetní u společnosti, která Ti provádí vyúčtování daně ze závislé činnosti. (Toto není Tvůj případ.)

Když na to půjdeš „selským rozumem“, tak přijdeš na to, že když z příjmu máš daň už jednou odvedenou, tak se k ní přece nebudeš hlásit znovu. Srážková daň je 15% a nižší daně nedosáhneš, takže by nemělo žádný smysl uvádět takový příjem a daň do daňového přiznání.

ivzez

Jsou dvě možnosti a záleží na Vás, čemu dáte přednost:

Buď si s přiznáním dáte trochu práce a získáte daň zpět, nebo je
pro Vás přijatelnější se tím nezabývat (nechcete si přidělávat práci či starosti).

Já bych doporučila zrušit podpis na prohlášení k dani z příjmu
u zaměstnavatele, u něhož odměna přesahuje 5.000 Kč měsíčně
a zpětně (to je legální!) podepsat u zaměstnavatele, u kterého máte nižší odměnu.
Pak bude muset i druhý zaměstnavatel odvádět zálohovou daň.

Po skončení roku byste si musel od obou zaměstnavatelů
vyžádat potvrzení o příjmech a o odvedených zálohách na daň
a sám si podat daňové přiznání.

V daňovém přiznání byste uplatnil celou slevu na poplatníka.

Nyní Vám zaměstnavatel s nižší odměnou odvádí srážkovou daň,
kterou už by Vám nikdy nikdo nevrátil.

A u druhého zaměstnavatele se uplatňuje necelá polovina
slevy na poplatníka. Podle mne je to škoda.

Daňové přiznání není nic složitého, internetový formulář Vás jím provede téměř sám. Pokud byste z toho přece jen měl obavy, mohl byste si na FÚ vyzvednout tiskopis a s tiskopisem plus výše zmínenými potvrzeními navštívit úřednici,
ke které spadáte.

Podle mých zkušeností jsou úřednice/úředníci FÚ
vstřícní a s vyplněním přiznání poradí a pomohou.

KubaF

@Funna Diky, ale nerozumim odpovedi.
Celkovy vydelek – to je soucet mezd od obou zamestnavatelu? Jak ho „presahnu“?
Dan ze vseho – vsude ctu, ze srazkova dan se nikde neuvadi (je vyrizena okamzite pri vyplate), jak ji budu podavat?