zjentek

Smotají si po sobě pavouci své sítě?

Myslím tím, když končí působit na svých pavučinách. Jestli si je po sobě smotaj, anebo je nechaj na místě, aby se do nich dále chytal hmyz, třeba pro strýčka příhodu. Děkuji.

Já jen, že jsem několikrát našel jakési „strategicky ukotvené centrální nitě“ (většinou tři) na místech, kde na nich předešle byla natažena síť, tak nevím, mohu jen hádat… že by oprava sítě, která bude teprve následovat? Jenže někdy jsou podobné centrální nitě v místech předchozích pavučin nataženy i několik dní a než je následně něco potrhá, pavouk nic neopravuje. Toť další „záhada“. Že by pavouk náhle zemřel, třeba smrtí „ptačím sezobnutím“? A to zrovna v takové fázi rozpracovanosti sítě? No, i to je možné. Nicméně styčné, základové nitě existují a zůstávají v místech, kde na nich předešle byly nataženy sítě, což ovšem jaksi fyzikálně vůbec neodpovídá předpokladu či pravděpodobnosti, že pavouk za určitých okolností síť opustí a ta po něm zůstane do tý doby, než ji něco potrhá. Přece vlákno jako vlákno a síť by se měla trhat jako celek, nikoli elementárně od konstrukčně slabších prvků.
Také jsem několikrát za život viděl pavouky svý vlákno natahovat a následně ho smotávat. Někdy ani nebylo vidět, kde si smotané vlákno uchovávají, bo nebylo vidět vůbec, jako by ho vcucli zpět do sebe, jako šňůru od vysavače. Jindy si z něj udělají jakousi kuličku, s kterou si točí v tlapkách (; a pak ji někam schovají. Asi nějaký polštářek na miminka, nebo co.
Ale ano, u nás v kempu na Jezeře občas také míváme specifické druhy třeba Poláků, kteří si po sobě své stany a grily nebalí a když končí cyklus jejich nejvyšší aktivity, zanechávají je na svém místě a opouštějí.
Tak co myslíte vy, skutečně si pavouci po sobě své sítě „nebalí“? Děkuji. (;

Nejlepší odpověď
Drap

Ne. Proč by to taky dělali?

Další odpovědi
led

Pavučinové siete bez údržby majú krátku životnosť, toto pavúk vie. Tak, keď z organizačných a ekonomických príčin (nedostatok zdrojov potrebných pre život, uviaznutého hmyzu) opustí svoju sieť, nechá ju napospas vplyvom prostredia a ako správny podnikateľ a ekonom vie, že lacnejšie ho príde na novom pôsobisku utkať novú sieť.
Rovnako pracujú aj nadnarodné korporácie.

doplnenie na zjentkové doplnenie:
vždy sa nájde niekto, kto sa ulakomí na opustené zvyšky.

Hufnágl

Někdy smotáš pavučiny i ty – hubou.

zjentek

Hufnágl, pavučiny jsou úchvatný, viď? Taky je miluji… jsou doslova MISTROVSKÝM DÍLEM.