Avatar uživatele
mladek

Smlouva o koupi nemovitosti.

Chci si pořídit chatu na,kterou si půjčím o matky.Mohu si ji koupit sám na sebe a nebo musím tuto nemovitost koupit i s manželkou a mít to ve společném jmění manželů ?

Dík za odpověd'

Zajímavá 0 před 4347 dny Sledovat NahlásitOdpovědi
Avatar uživatele
Sůwa

Píšeš, že si od matky „půjčíš“, to znamená že budeš peníze splácet. Protože každý tvůj příjem patří do SJM, patřily by do něj i splátky na půjčku. Pokud bys chtěl mít nemovitost ve svém výlučném vlastnictví, muselo by se jednat o dar, nebo dědictví

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mrblackwell

Pro Sůwa: Pravda..to má logiku.
Doplňuji:
Dobře peníze jsem si půjčil,ale je možný třeba za tři měsíce až se fyzicky z matkou uvidím sepsta darovací daň..pak by to bylo O.K.

Upravil/a: mrblackwell

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Robert_PM

I v případě, že smlouvu na straně kupujícího uzavřete jen Vy, a v katastru nemovitostí budete uveden jako výlučný vlastník, věc bude v SJM, neboť byla nabyta za manželství. Co nespadá do „masy“ SJM stanovuje občanský zákoník (dar, věci koupené za peníze z prodaného majetku ve výlučném, děděné věci, restituované věci a věci osobní potřeby. Katastr nezkoumá Váš osobní stav, zapíše Vás jako výlučného vlastníka bez problémů… V případě, že chcete chatu do výlučného, musíte zúžit SJM.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Nemovitost pořízená v době trvání manželství spadá do SJM s výjimkou majetku, který jedna ze stran dostane jako osobní dědictví nebo dar.
Ikdyž chatu můžete koupit jenom Vy a můžete být také uveden v KN jako její vlastník, je manželka automaticky jejím spoluvlastníkem. Záleží jenom na tom, jak se domluvíte, a zda budete chtít na kupní smlouvě figurovat oba společně.
Ve Vašem případě by musela mezi Vámi a Vaší matkou být uzavřena právoplatná darovací smlouva na finanční částku, která by kryla hodnotu chaty, již chcete zakoupit. Nejlepší by bylo přímo v této smlouvě uvést, že Vám matka „daruje“ finanční obnos za tímto účelem.
Pokud se jedná o půjčku ze strany matky, tak ji budete muset splácet spolu s manželkou. Jako manželé přece nemáte ani Vy,ani manželka své vlastní finanční prostředky, ale máte prostředky společné. Čili dělíte se rovným dílem jak o veškeré příjmy, tak o veškeré výdaje.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek