mladek

Smlouva o koupi nemovitosti.

Chci si pořídit chatu na,kterou si půjčím o matky.Mohu si ji koupit sám na sebe a nebo musím tuto nemovitost koupit i s manželkou a mít to ve společném jmění manželů ?

Dík za odpověd'

Odpovědi
Sůwa

Píšeš, že si od matky „půjčíš“, to znamená že budeš peníze splácet. Protože každý tvůj příjem patří do SJM, patřily by do něj i splátky na půjčku. Pokud bys chtěl mít nemovitost ve svém výlučném vlastnictví, muselo by se jednat o dar, nebo dědictví

mrblackwell

Pro Sůwa: Pravda..to má logiku.
Doplňuji:
Dobře peníze jsem si půjčil,ale je možný třeba za tři měsíce až se fyzicky z matkou uvidím sepsta darovací daň..pak by to bylo O.K.

Robert_PM

I v případě, že smlouvu na straně kupujícího uzavřete jen Vy, a v katastru nemovitostí budete uveden jako výlučný vlastník, věc bude v SJM, neboť byla nabyta za manželství. Co nespadá do „masy“ SJM stanovuje občanský zákoník (dar, věci koupené za peníze z prodaného majetku ve výlučném, děděné věci, restituované věci a věci osobní potřeby. Katastr nezkoumá Váš osobní stav, zapíše Vás jako výlučného vlastníka bez problémů… V případě, že chcete chatu do výlučného, musíte zúžit SJM.

anonym

Nemovitost pořízená v době trvání manželství spadá do SJM s výjimkou majetku, který jedna ze stran dostane jako osobní dědictví nebo dar.
Ikdyž chatu můžete koupit jenom Vy a můžete být také uveden v KN jako její vlastník, je manželka automaticky jejím spoluvlastníkem. Záleží jenom na tom, jak se domluvíte, a zda budete chtít na kupní smlouvě figurovat oba společně.
Ve Vašem případě by musela mezi Vámi a Vaší matkou být uzavřena právoplatná darovací smlouva na finanční částku, která by kryla hodnotu chaty, již chcete zakoupit. Nejlepší by bylo přímo v této smlouvě uvést, že Vám matka „daruje“ finanční obnos za tímto účelem.
Pokud se jedná o půjčku ze strany matky, tak ji budete muset splácet spolu s manželkou. Jako manželé přece nemáte ani Vy,ani manželka své vlastní finanční prostředky, ale máte prostředky společné. Čili dělíte se rovným dílem jak o veškeré příjmy, tak o veškeré výdaje.