Thorax

Jaký je postup při přepsání nemovitosti na jinou osobu?

Teta bude přepisovat nemovitost (chata) na mě jako dar – platí se nějaká daň či další rok se podá d.přiznání?
Postup:

1. sepsaní dar. smlouvy, 2. ověření podpisu (notář?),3. žádost na katastru, 4. další rok d. přiznání.
Jsou ještě nějaké mezičlánky, co správně udělat? či někde sepsaný postup?

Nejlepší odpověď
Hlada

Tak je to správně.
Ověření podpisu může být kdekoli, třeba na poště. Jen v případě cizích lidí, což asi není, by bylo nutné zaplatit daň z příjmu.

Další odpovědi
Pepa25

O ověření podpisu kdekoliv na Czechpointu už psal Hlada, tak jen dílčí upřesnění:

  • „žádost na katastr“ se jmenuje návrh na vklad, je na to interaktivní formulář (viz odkaz), doporučuju ho připravit rovnou s přípravou smlouvy, protože obsahuje vestavěné kontroly (např. čísla parcel) a poměrně logicky definuje kdo-komu-co převádí. Formulář se dá rozepsaný uložit a pak dokončit (např. dopsat datum smlouvy)
  • to „daňové přiznání další rok“ je k dani z nemovitostí, daň z převodu se u darování neplatí a daň z příjmu jen u nepřibuzných (teta je příbuzná ve vedlejší linii)
  • mezi body 3. a 4. mohou být potřeba nějaké úkony vyplývající ze změny vlasnictví nemovitosti, např. přehlášení elektřiny, případně popelnice, pokud se platí atd.

Zdroj: https://nv.cuz­k.cz/Web/Uvod­.aspx