Avatar uživatele
Registrovaný

Smí policista prohledat mě a můj batoh, i když nemám ještě 15 let? Mohu odmítnout?

Smí mě policie prohledat a můj batoh též pokud mi nebylo ani 15 let a mohu jim říci že ne?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Můžeš jím říct co chceš, ale když budou potřebovat, tak tě prohledají i všechny tvoje věci.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

V podstaté...
..dokud policista neřekne, že té JMENEM ZÁKONA VYZÝVÁ, abys ukázal, co máš v tašce.. Tak nemusíš nic.

A dokud tu zakonou vyzvu neuslyšíš, tak nu to neukazuj.. Ať se to hezky naučí..


Avatar uživatele
Bronzový

Klidně možno říci že ne, ovšem v zájmu ochrany bezpečnosti osob, majetku, veřejného pořádku je policista oprávněn použít donucovací prostředky, proti osobě která prostor ohrožuje.

Na př. když bude mít nedaleko projev velevážený politik, tak policista nemůže rozpoznat bez prohlídky batohu zda osoba nese v batohu bombu, neb becherovku pro svého politického oblíbence


Avatar uživatele
Bronzový

Podle zákona o policii České republiky je policista oprávněn při zajišťování bezpečnosti chráněného objektu nebo prostoru provést prohlídku vnášené nebo vynášené věci (§48 odst. 4 psím. c) zákona č. 273/2008 Sb.).
Každý musí bez zbytečného odkladu a bezplatně uposlechnout výzvy, pokynu nebo žádosti policisty. Při odporu je policista oprávněn tento odpor překonat. (§ 114 tamtéž). Rovněž hrozí spáchání přestupku neuposlechnutí výzvy úřední osoby (§ 5 odst. 1 písm. a) zákona č. 251/2016 Sb.) s udělením pokuty až do výše 10 tis. Kč.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2631
Zlatý ivzez 1538
Zlatý standa 1256
Zlatý mosoj 723
Zlatý led 654
Zlatý gecco 534
Zlatý JájsemRaibek 517
Zlatý marci1 509
Zlatý Kepler 493
Zlatý annas 462

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.