mrblackwell

Směnka vlastní s lhůtavistou neboli naviděnou.

Zajímá mě,jestli se směnka nedá zneužít jinou osobou i přesto že je na směnce vyloženě napsáno jméno osoby komu má být finanční částka vrácena slovem na řad jméno příjmení.

A ještě jedna otázka je mě jasný,že když si nechám od výstavce(dluž­níka)vystavit směnku s lhuta vistou,tedy bez datumu splatnosti na viděnou 30dní,zdali ta směnka může platit i třeba 10 let.

Jedná se o půjčku v rodině a tak nepředpokládám problémy,je to jen pro pořádek.

Doplňuji:
Zneužitím myslím ztráta směnky,která se dostane do cizích rukou a mohla by být vyplacene někomu jinému,než osobě ketrá je uvedena na směnce na jménem na řad.

Odpovědi
beer

Něco jsem ti našel alespoň pro informaci, ale snad také pomůže:
http://www.me­sec.cz/clanky/smen­ka-v-beznem-zivote-vyhody-i-rizika/

STRUCTOR

Směnka se převádí rubopisem (indosament), a je zcela na libovůli oprávněného ze směnky zda směnku převede či nikoliv. Slovy na řad je myšlena i řada jmen uvedených na zadní straně směnky, tj rubopisu. Oprávněným je v takovém případě poslední jméno uvedené na rubopisu.
Lhůta pro předložení vista-směnky je jeden rok, nedojde li k předložení dříve, pak po uplynutí této lhůty je směnka splatná a začíná běžet zákonná promlčecí lhůta pro uplatnění nároku u soudu.