škubánek

Slovo král je odvozeno od jména jednoho slavného středověkého panovníka. Který to byl?

děkuju :)

Nejlepší odpověď
annas

Opět domácí úkol? Zkus pátrat.

Podle etymologického slovníku slovo král pochází z němčiny (König), ale někdy se uvádí spojitost s německým křestním jménem Karl, jindy se starogermánským slovem ve významu vznešený.
Druhá věc je běžné používání slova. Jeho rozšíření zřejmě souvistí s Karlem Velikým, i když se užívalo již v 5. st. ve Francii.
Informace ve Wikipedii jsou uváděny jako pravděpodobné. Rovněž není zcela přesná formulace otázky.

Další odpovědi
Lucijej

Výraz, kterým všechny slovanské jazyky (a navíc maďarština) označují krále, vznikl pravděpodobně zdruhověním jména franského panovníka Karla Velikého (podobně jako zdruhověním Caesarova jména vzniklo slovo císař).

Zdroj: teta Wiki

baghira

Karel I. Veliký (742? – 28. ledna 814)