Avatar uživatele
dagry

Skloňování příjmení

Jak jste na tom se skloňováním příjmení při oslovování? Skloňujete nebo říkáte pane Novák…

Já skloňuji a spousta lidí to nechápe.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Losos před 5112 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

skloňuji,líbí se mi to tak víc. Přijde mi to tak nějak slušnější.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Při oslovení jde o 5. pád (5. pádem voláme), liší se od 1. pádu, proto je podle pravidel správné užívat 5. pád. (Pane Nováku, pane Bezo, pane Konopásku). Většina lidi to však nedělá.
Používá-li se 1. pád při oslovení (pan Novák, pan Beza) místo 5. pádu, jde o výraz nadřazenosti. Svědčí o tom i oslovování (užití 1. pádu) v minulosti: Co děláš, soudruh Novák?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Miroslavst

Pokud to jen trochu jde, tak skloňování využívám. Pane Nováku. Ale co se mi vůbec nelíbí, když skloňují lépe řečeno počšťují cizí jména. Třeba sandra buloková místo bulock.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

já tedy ústně obvykle ne, ale podle zásad by se to skloňovat vždy MĚLO. Zejména v úředních dopisech. Že to lidi nedělají, je druhá věc…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

je fakt,že jsem většinou oslovován v 1.pádě,ale když jsem osloven v 5.pádě,tak mne to občas překvapí,ale ten okruh lidí mám už v hlavě,tak to více méně očekávám,já skloňuji,jak koho a jak kdy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
faktor82

Neskloňuji, „nejde mi to do pusy“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Zlatomuska

Jak ríká Quentos, sklonovat by se rozhodně mělo. Ikdyz se to nedělá. Já ovsem ctím cestinu, takze sklonuji, zábavné je kdyz presně nevíte, jak sklonovat dané jméno. Pak je mozná fakt lepsí oslovit dotycného v 1.pádě, nez si udělat trapas,zvlást v obchodním dopise

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
namir

Je to zvláštní otázka. Jako OZ oslovuji několik lidí denně a vždy podle 5. pádu, pokud to jde. Kdysi jsem oslovoval pouze v 1. pádě a nedovedl jsem si to jinak představit, teď si naopak nedovedu představit oslovovat jinak než v 5. pádě. Je to opravdu velmi neosobní a neprofesionální. Když si člověk na toto zvykne, tak už by neměnil 🙂 Jinak jsem zaslechl, že zvířecí jména se neskloňují, např. Vrána, Liška atd.

před 4001 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek