zjentek

Setkali jste s webem, který prezentuje kovy stejné váhy nalité do průhledné nádoby, pro vizuální představu o hmotnosti?

Na př. kilo Al, Fe, Pb, Sn, Cu, Ag, Au… A jak vypadají vedle sebe v semičce na zavařeninu nebo tak nějak a podobně.

Aliene, nevím… protože jsem auťák? (; Protože při představě hustoty nevidím ani přibližný objem a tvar konkrétního „ingota“? Á propos, za jak dlouho si vizuálně představíš (bez počítání z hlavy) výšku sloupce toho kterýho kovu, přelitýho do válce průměru 10 cenťáků? 🤨

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ne, MOŽNÁ ale existuje něco podobného, podle čeho by sis udělal představu o MĚRNÉ HMOTNOSTI (jinak též HUSTOTĚ). 😉 😁

BTW – proč ti nestačí tabulka hustot, kde je to vyjádřené doslova OČIVIDNĚ v číslech? 😄

zjentek

Aliene, vysvětli mně auťákovi prosím to „očividně“ ( tak abych při pohledu na tabulku zavřel oči a HNED viděl výšku 1,5 kg hliníku ve válci 10 cm… když tedy tabulka hustoty to vyjadřuje OČIVIDNĚ).

aliendrone

zjentek>>> Tak si to nepředstavuj ve formě VÁLCE (venkoncem KDO rád počítá s iracionálními a transcendentními čísly jako je Pí?)! 😉

Prostě si ten sloupec představuj ve formě HRANOLU, konkrétne kvádru se čtvercovou podstavou.

Hliník – hustota 2700kg/m3
=2,7g/cm3
=2,7kg/dm3 (čili 2,7kg/litr)
Převody jednotek snad chápeš, ne?

Ergo když vím, že dm3 (neboli litr) hliníku váží skoro 3kg (2,7kg), tak je DOST zřejmé, že 1,5kg (tedy polovina ze 3kg) bude hranol o podstave 10cmx10cm, ovšem jen polovinu z toho na výšku, tedy hranol 10cmx10cm (rozměr podstavy hranolu) x5cm (výška hranolu).
Jenže já navíc vím, že hliník nejsou přesně 3kg/dm3, ale jen 2,7kg/dm3, tudíž by výška toho hranolu (s podstavou o rozměrech 10×10cm) měla být o něco vyšší, než těch 5cm, řekněme 6cm odhaduji bez počítání. 🙂

Takže žáku Servadacu (eh, zjentku)!
O KOLIK je vedle aliendroův odhad od exaktního přepočtu? Pamatuj, že na úloze závisí tvá budoucnost! Jestli to pomrvíš, požádám Její Excelenci led (co s tou bosorkou vůbec je?), aby na tebe uvrhla kletbu „Strašlivé (z)vadnutí Abi-Dhalzima“ a navrch pokud jde o případné (vz)tyčení toto eliminovalo výhradně kolempasovým (vz)tyčením večného a nemizícího pomníku nad PADLÝM hrdinou! TAK BACHA! 😉 😁 😁

zjentek

Aliene 😃😃😃 …no tak dobře. Ale stejně… Nespletl ses u tý měrný hmotnosti hliníku? Uvaž, hranolek Al o rozměru 10×10×asi6 má vážit KILO A PŮL? No tvl, to se fakt špatně představuje. Vždyť je to hliník!!! (; Ale budiž. Seš dobrej no, na odhad. (;

Tys mě tím žácem Servadacem hodil z5 do semdesátek, víš to? Jinak netuším kde je tajemná Led, ale ať se nevrací, bo já pomrvím kde co a takovou kletbu si FAKT NEZASLOUŽÍM! (; D; D;