JájsemRaibek

S čím smíchat – ředit chladicí kapalinu v autě?

Dnes jsem četl článek o chladicí kapalině a v něm bylo uvedeno toto: „A ještě jedna malá rada: neřeďte chladicí kapalinu destilovanou vodou! V létě to nevadí, ale v zimě byste mohli být nemile překvapeni.“
A teď teda nevím. Dosud jsem si myslel, že jen destilovanou vodou. Pokud se zamyslím nad článkem, tak asi kohoutkovou, ale ta obsahuje různé příměsi.
Takže čím a proč ne destilovanou vodou?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Vodu v chladiči už velmi dlouho ničím neředím. Pouze, pokud nutno, doleji opět nemrznoucí kapalinou.
Pokud by se stalo, že, z nějakého důvodu (po cestě) kapalina vyteče a je nutno ji nouzově doplnit, doplním jakoukoliv čistou vodou.
Doma pak, po definitivní opravě, vše vypustím a opět naplním pouze nemrznoucí kapalinou, předepsanou pro konkrétní typ vozidla-motoru.

Další odpovědi
Kepler

Tomu citátu z článku taky moc nerozumím. Snad se to dá pochopit tak, že v zimě by se neměla chladicí kapalina ředit vůbec (tedy ani dolévat expanzku vodou, pokud nám kapalina někudy uniká). Fridex by se měl naředit aspoň na – 20 st. Kohoutkovou vodou se dolévat může, pod není moc tvrdá.

mosoj

Teplota tuhnutí je spojena pouze s hustotou chladicí kapaliny, nikoliv s tím jestli je voda destilovaná nebo ne. Takový vliv na hustotu to nemá. Také jsem o tom četl od jednoho mudrlanta, který celý život používal vodu z kohoutku a světe div se, auto jezdilo. Jak vypadá chladič a motor zevnitř, už ale nevěděl a přestup tepla pro něj byl španělskou vesnicí. Jak píše Kepler, pokud víš že máš vodu z kohoutku měkkou, klidně ji používej. Tak kritické to zase není. Spíš je důležité zda se dají kapaliny míchat nebo ne!!! Já používám destilku, také celý život.
Tento postoj se opírá o skutečnost, že destilovaná voda není nasycená minerály a lépe rozpouští. Že by ale rozpustila motor o to nemám obavy, ale vodní kámen na stěnách chladiče jsem již viděl. Nevěř všemu co se píše na netu!! Dříve se voda v zimě vypouštěla a před jízdou nalévala. Určitě ne destilkou!!

aliendrone

Hele – přinejmenším v 70% domácností v republice z kohoutku teče VELMI tvrdá voda. Potvrdí ti každý akvarista, ti co to berou vážněji si dokonce nejen měří ale i vyrábí „vlastní mix“ vody iontoměniči a následným „dosolením“. V Praze to o tvrdosti vody platí na 100%! Vzpomínám, když jsem si koupil první akvatest na měření uhličitanové tvrdosti – stálo tam : „Pokud voda ve zkumavce zčervená již při 7 kapkách činidla, jde o VELMI TVRDOU vodu.“ No a… zčervenala po PRVNÍ kapce, tak abys měl představu. :D :D

Takže z kohoutku URČITĚ NE! To víš, vodní kámen je PREVÍT, navíc sírany ve vodě způsobují korozi – KDEPAK!

Pravda je, že výrobci doporučují MĚKKOU vodu, nikoliv destilovanou. Jo, ale kde ji vzít, že? Tudíž klidně používej technickou destilku, ono se to zase nijak zvláště nepotento, rozhodně je to LEPŠÍ, než voda z kohoutku. A naopak – když nárazově použiješ kohoutkovou vodu (jednou mi rupla hadice k pumpě, ovázal jsem to instalatérskou páskou, na každé pumpě jsem dolíval kohoutkovou vodu, ale dojel jsem. Pak jsem po opravě pochopitelně nalil normální směs (koncentrát ředěný destilkou).

Pokud chceš vědět víc > http://www.tri­botechnika.sk/tri­botechnika-62012/voda-vhodna-k-redeni-provoznich-kapalin.html

mosoj

To píče tam nechám. Sedí to.

mosoj

Ano je to píče. Naprostý laik. Hlavním úkolem chladicí kapaliny je přenos tepla!!! Dál to číst, je ztráta drahocenného času.

JájsemRaibek

:D :D To znám a ta klávesa je těsně vedle.

JájsemRaibek

Celý článek:
https://www.ga­raz.cz/clanek/o­pominana-cast-zimni-pripravy-kontrola-chladici-kapaliny-21000748?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu

JájsemRaibek

Je pravda, že v jistém slova smyslu je dolít a ředit to samé, ale tak bych napsal dolít a je to jasné. Voda v expanzní nádobě by zcela jistě zmrzla, pokud by se nepromíchala.
Jenže pokud píšou o ředění, tak koupím kapalinu a naředím ji tedy čím, když ne destilkou?