MrGandy

Rychlovarná konvice- poškozování?

Nedávno jsem otevřel diskuzi s jedním člověkem o rychlovarných konvicích. Stojí si za tím, dám příklad… Vaříme čaj, hrnek má 200 ml a v konvici je o něco víc, tak pokud se voda uvaří, většina vylije a troška se nechá na dně, tak tím prý trpí dno a zároveň tak i životnost konvice. Podle mě je to hloupost… Je tu někdo, kdo by mi mohl dát správnou odpověď?
Doplňuji:
Ano, ale na spirále je ještě deska z nějakého kovu…

Nejlepší odpověď
Hlada

Také souhlasím s tím, že je to hloupost. Naopak, při úplném vyprázdnění nastane efekt, který popsal barbakan. Stoupnutí teploty je tak velké, že vypne tepelná pojistka. To jistě životnosti nepřidá. Zdeformovaný spínač je docela častá porucha.

Další odpovědi
anonym

Spirála, nebo jiné těleso je velmi horké a pokud se vylije veškerá voda, může se stát, že těsnění okolo spirály se časem spálí a tím se poškodí funkčnost konvice.

anonym

Těžko říct, když zaliji ten čaj a v konvici nic nezbude, přidám studenou vodu. Jenže to má své proti; tím dělám pohyby navíc, vzít konvici, mít volné ruce, dojít k vodovodu, pustit vodu, poslouchat šum páry, spotřeba vody. Lepší je nechat konvici tak jak je, bez vody. Rychlé ochlazování spirály ukončuje její životnost. Spirála zabudovaná do dna konvice funguje podobně, pozvolné samovolné ochlazování bude asi lepší.

Odpovídá odborný kotrmelec na varné konvice Jájo Sušín.

zzzzz

Já vařím vodu téměř přesně, elektřina je prostě drahá a snažím se s ní šetřit. Před dvěma lety jsem si domů koupila velmi levnou konvici značky sencor, stála jen 150kč, ale po dvou letech, těsně po záruce, začala protékat. Voda se s ní dostala až na stojan. Musela jsem ji vyhodit. Na chatě mám 10 let starou konvici, používám ji stejným způsobem, i stejně často je značky Eta, a je i po tolika letech funkční a nic neprotéká. Myslím si, že jde spíš o kvalitu výrobku.