Avatar uživatele
Registrovaný

Proč pokaždé,když dávám jakýkoliv spotřebič do zásuvky, to v zásuvce zajiskří?

Je jedno,co je to za spotřebič (varná konvice, toustovač, notebook. . ), vždy to prostě lehce,modře zasvítí...To není běžné,nebo ano?Děje se mi to ale téměř všude,nejen doma..čím to může být?
Doplňuji:
Při provozu už nejiskří,jen při tom zastrčení..Tak asi to bude tou spotřebou...(a např.toustovač nemá žádné zapínací tlačítko,zapne se právě tím,že se dá do zásuvky).

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Nechat okamžitě zásuvku zkontrolovat odborníkem. V nejhorším případě si můžeš zadělat na závažný problém.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

U noteboků je to normální, kolega mi vysvětloval, že tím připojením do zásuvky se rovnou zapíná (na nabíječce není vypínač) a jiskřička tam přeskočí. V zasedačce, kde se notebooky střídají několikrát denně, nám kvůli tomu občas zásuvky vyměňují, protože se uvnitř postupně zničí.

Rychlovarka a toustovač mi to ale nedělá ... připojujete je vypnuté?


Avatar uživatele
Stříbrný

někdy je to normální:
Varná konvice a toustovač mají poměrně velkou spotřebu. Varnou konvici byste něměl strkat do zásuvky už zapnutou. Zdroj notebooku má na vstupu poměrně velký kondenzátor, který má na svědomí poměrně velkou špičku při zapojení, která se také může projevit jiskrou. Pokud by zásuvka jiskřila i při jemném zabrání za zástrčku, nebo při normálním provozu, bylo by to teprv alarmující.


Avatar uživatele
Zlatý

Zo servisného manuálu bod 1 - Chyba obsluhy:
Ak máte zariadené zapnuté pri zapájaní, pri zasúvaní zástrčky prebehne medzi zdrojovým kontaktom a odberným kontaktom iskra. Vážna chyba. Zariadenie musí byť pri zapínaná do zásuvky vypnuté.
bod 2 -
Ak sa problém vyskytuje aj pri zapájaní vypnutého zariadenia, bezpodmienečne zásuvku nechať preveriť odborníkom

Aj malá iskra dokáže vzbĺknuť v požiar. V menšom prípade, oneskorenom vypnutí poistiek, sa môže poškodiť zariadenie.
Doplňuji:
k servisnému manuálu... v časoch, keď IT boli u nás ešte len v plienkach a hardwarové príslušenstvá se vyrábali doslova na kolene, kedysi začiatkom 80-tych rokov, vydala 602.organizácia Zväzarmu, dnešná záma firma Software602 http://www.602.cz "manuál 7 bodov opravy počítačov". Bod 1. bol "skontroluj obsluhu"
V tomto prípade ide o chybu obsluhy:
1 - zapája zapnuté zariadenie do elektrickej zásuvky. V prípadoch, že zariadenie má vypínač, tento musí byť pri zapájaní v polohe "vypnutý".
2 - podľa vyhlášky elektrické zariadenia a rozvody sa musia pravidelne kontrolovať. Koľko domácností toto dodržuje (väčšinou o tomto ani nevedia)
3 - pri podozrení na poruchu zariadenia/rozvodu okamžite nechať elektrické zariadenie/rozvod (zásuvku) nechať skontroľovať odborníkom.
Z otázky je jasné, že sa zapájajú zapnuté zariadenia.


Avatar uživatele
Stříbrný

asi nedotažené šrouby a jak se tam něco hýbe tak to jiskří.Řekni elektrikářovi ať ti to opraví nebo můžeš krásně vyhořet.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

led: ze servisního materiálu jakého spotřebiče? Je spousta zařízení, kde jako hlavní vypínač funguje právě zásuvka/zástrčka. Toto odpovídá i mezinárodním normám. Zásuvky se dělají z materiálu s ohledem na tato specifika. Zásuvka rozhodně zdůvodu zapnutí spotřebiče nesmí shořet. Pokud se jedná o prašné prostředí, jsou do něj určeny zásuvky s krytem proti prachu. V prostředích s rizikem výbuchu pravděpodobně ani běžné zásuvky nesmějí být montovány (nemám přehled, pouze vím, že na elektroinstalaci v takovém prostředí jsou zvláštní požadavky a musel bych kvůli tomu hodně studovat,nebo požádat o rozum někoho jiného)

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

led: Jak píše anony.M v doplnění, toustovač vypínač nemá. Dále jsem snad ještě neviděl notebook, který by na zdroji vypínač měl. Zbývá ta rychlovarka. Ale pokud vím, tak většina konvic má spínač držený v poloze elektromagneticky - takže zapnutou lze zapojit pouze tak, že spínač bude někdo držet rukou, zatímco druhou bude strkat zástrčku do zásuvky. Takže skoro spíš předpokládám, že zde šlo buď o omyl, nebo úmyslný pokus.
Pořád platí, že zablesknutí při zapojování zdroje NTB, nebo jiného spotřebiče bez síťového vypínače (zvláště spotřebiče vyšších výkonů, nebo spínané zdroje) je normální jev a nemá smysl se tím znepokojovat či někoho strašit nebezpečím požáru. Ano je vhodné vědět, že dlouhodobě je u takto používané zásuvky vyšší riziko poškození a v případě zjištění dalších varovných příznaků je vhodné nechat zásuvku zkontrolovat znalou osobou.

Avatar uživatele
Zlatý

led

radšej znepokojiť, než hasiť... Poznám osobne zopár požiarov vzniknutých z iskrenia v zásuvke.
Tragické je na tom to, že najčastejšie to býva nedostatočne uchytený "nulák.

Avatar uživatele
Zlatý

led

podľa otázky tento problém je dlhodobý.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Podle otázky se blejskne vždy při zapojení spotřebiče do zásuvky. Různých spotřebičů. Do různých zásuvek. Pouze při zapojování, nikoli při provozu ani při "zakvedlání" zapojenou zástrčkou. Nevidím žádné akutní riziko, ani příznaky poškození.

Souhlasím s opatrností, ale kvůli blejsknutí při zapojení spotřebiče do zásuvky bych opravdu nikoho nevolal. Pokud by mělo dojít k průšvihu, včas se objeví další varovné příznaky (smrad, obtížné zapojování/vypojování, viklání, jiskření jako reakce na vnější sílu či otřesy...)

Avatar uživatele
Zlatý

led

Radšej "zbytočné volanie a oprava", ako väčšie škody
viď slová hasiča honza19hk

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

popis tyto možnosti téměř vylučuje. Nicméně dost informací tu je, ať si to anony.M porovná s tím co se mu tam děje sám.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 924
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 418
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 304
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.