KristýnaR

Růst kostí do délky zajišťuje?? děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
annas

Růst kosti do délky zajišťuje
růstová chrupavka, fýza, která je epifýzami a diafýzou dlouhých kostí.

Dlouhé kosti končetin (humerus, ulna, radius, femur, ulna, fibula) mají dvě klasické růstové chrupavky; jiné kosti končetin, včetně plochých a některých krátkých kostí mají jednu fýzu.

Kromě typických růstových chrupavek vložených mezi diafýzu a epifýzu, mají některé kosti s velkými hrboly (např. velký chocholík nebo hrbol patní kosti) i chrupavky obdobné stavby, které jsou na bázích těchto výběžků a které zajišťují jejich růst.

dále najdete faktory, které ovlivňují růst kostí.

Další podrobnosti v odkazu

http://biomech­.ftvs.cuni.cz/pbpk/kom­pendium/anato­mie/kosti_osi­fikace_rust.php

Doplňuji:
Vynechala jsem předložku, takže patří:

Růst kosti do délky zajišťuje růstová chrupavka, fýza, která je mezi epifýzami a diafýzou dlouhých kostí. .

Jinak diskuze.

Další odpovědi
everest

Genetika,strava

deranged

Epifizární ploténka.
Doplňuji:
Chybička se vloudila – ypsilon… správně je to epifyzární ploténka

Blanche1999

Do délky kosti rostou chrupavkou.. ;)