zjentek

rozhodne psaný projev(u vám cizí osoby) o tom, zda dotyčnému budete tykat a nebo ne?

četl jsem tady názorovou přestřelku na to téma,to bylo hodně zajímavé :)
Myslíte že(bez ohledu na spol.pravidla), vám to nemůže nejlépe říct instinkt?

Nejlepší odpověď
Damiana

Ano. Pokud dotyčná osoba ve svém psaném projevu uvede, že si přeje vykat, respektuji to. Říct takovému člověku, že: To tedy má smůlu – tohle dokáže jen buran, který by si potřeboval zopakovat snad i mateřskou školu – i tam snad ještě panují jistá pravidla slušnosti…

Kdysi jsme téma tykání a vykání na zdejším serveru několikrát probírali. Mám dojem, že jsme se shodli na tom, že se spíš přikláníme k tykání – kdosi vycházel z nějaké internetové „netikety“ – která ovšem každému nemusí vyhovovat a nemusí s ní souhlasit. Proto ji nelze použít a priori a nutit k ní každého. Vše nelze aplikovat na všechno – a zejména lidé by se k sobě vzájemně měli chovat vstřícně a nedovolávat se nějakých nesmyslných „netiket“, když tím jiného uráží. Je to amorální…
Než mi byla „pročistěna“ nebo spíš zcenzurována otázka, použila jsem v ní i příklad z filmu Kolja – rozhovor Louky s estébákem.
Louka: My si tykáme?
Estébák: Omyl JÁ tykám tobě. Protože JÁ muklům tykám!
Chápu, že někdy argumenty na všechno nestačí, někdo se v kolektivu slušně chovat neumí a nedokáže respektovat jiné přání – i když o estetice a etiketě
by se snad nemělo ani polemizovat, natož diskutovat…
Mě absolutně nevadí, když mi zde budou kolegové tykat, tohle je server spíš zábavného typu, je tu registrováno hodně uživatelů, neměla bych přehled. Nedovedu si ovšem představit, že bych začala s „netiketou“ na jiných, odborných serverech, tam se to „nenosí“ a netrpí.

Další odpovědi
Sůwa

Mladší uživatel by měl určitě začít vykáním, u starších je to na uvážení ( pouze na netu ) podle situace. Rozhodně je třeba základní pravidla slušnosti dodržovat 🙂

iceT

Ano rozhodně rozhodne,ale ne proto,že si to žádá etiketa\netike­ta,ale protože z psaného projevu lze většinou poznat,kdo kým je,nebo kým se snaží být.Tykání mi nevadí,pokud se tykač chová slušně,vykání mi taky nevadí,ale pak se cítím staře. I na netu i v reálu.Ale už mi není -náct,takže bych si asi na vykání měla zvykat.
A nebyla to zrovna názorová přestřelka,to určitě ne,bylo to jako když se vzepře malé děcko-a ne ne ne,to dělat nebudu a nechci-tak to na mě zapůsobilo.

led

Vťahy či už bližšie, či vzdialené, nie sú len o tykaní a vykaní. Je mnoho ľudí, ktorí sa nikdy nevideli, stretávajú sa len písomne a pritom udržujú priateľské vzťahy. Priateľské myslím doslovne priateľské. Ani vtedy nezáleží na tykaní/vykaní ale na vzájomnej úcte a pochopení.
Môj názor: aj pri vzťahu dvoch ľudí (pokiaľ nejde o vzťah detí) je spôsob oslovení ty/vy určujúci určitu „citovú“ vzdialenosť, prejav úcty, či nadradenosti, „nedorástli sme ešte na tykanie“ môžu si povedať aj sedemdesiatnici.
Použtiu hulvátskeho, agresívneho, či arogantne nadradeného správania nezabránia ani tie čarovné polemické oslovenia ty/vy. Je to o človeku a jeho pohľade na svet.
Preto som prekvapená, že ľudia – užívatelia na tejto stránke na jednej strane chcú tykaním dosiahnúť bližšie vzťahy a na druhej strane tým istým ľuďom hulvátsky verejne nadávajú a používajú pritom výrazy nehodné inteligentného človeka (či už s titulom, alebo bez) bez akéhokoľvek náznaku ospravedlnenia sa.
.
Kontrast:
Páčila sa mi diskusia, ktorá by zaslúžila palček obom:
„Aha mosoji, tak díky, to jsem netušila“
"mosoj
pusinko . Nic ve zlém . Však víš, že jsem někdy huba nevymáchaná.

pusinka50
Abych pravdu řekla, zarazila mě razantnost tvé odpovědi. Já otázku nehodila do placu jen tak, aby se o něčem mluvilo, já se nad ní fakt pozastavila. Ale díky za tu odpověď. …

mosoj
Chápu, ještě jednou se omlouvám !"
Škoda, že ktorýsi neprajník, tú mosojovú odpoveď na pusinkynu otázku nechal odstrániť!
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaktoze-treba-vietnamci-a-cinani-maji-zdrave-oci-a-nemusi-nosit-bryle-ani-na-dalku-ani-na-blizko#discussion

Prepáčte, prosím, mosoj a pusinka50, ale nedalo mi túto diskuziu nepoužiť