Filip_cz

Jaký je rozdíl mezi ekonomickou školou a obchodní akademii?

Dobrý den, zají má mě jaký je rozdíl mezi obory, ekonomika a podniání, a mezi obchodní akademií. Předem díky

Odpovědi
Syd

Pravděpodobně dost malej, ale řekla bych že ekonomika a podnikání bude zaměřená víc na management podniku a na teoretický účivo. Za mě se říkalo, že obchodka je buď školení na sekretářku nebo účetní, když nejdeš na vejšku, anebo když pokračuješ na ekonomický VŠ, tak pak cílíš na vyšší pozice jako auditor, ekonom apod.

Na mojí škole byl obor obchodní akademie, kam jsem chodila já, a pak tam byl obor ekonomické lyceum, kterej byl primárně zaměřenej právě na produkci ekonomů pro VŠ a měli tam uplně stejný předměty. Jedinej rozdíl byl, že my měli víc hodin účetnictví, oni měli účetnictví jen trochu, my měli ekonomiku, oni měli (makro)ekonomii (tedy my se učili praktickou ekonomii podniku hraničící s účetnictvím, oni se učili víc makroekonomii) a pak měli víc obecných předmětů jako možná i fyziku apod, což my ne, tedy to celý směrovali víc jako takovej „gympl pro ekonomku“.

Chodili tam celkově trochu chytřejší lidi. Z lycea propadali k nám na obchodku, od nás propadali na hotelnictví. Učitelé říkali, že pro chytrýho člověka u nás a u nich to je prašť jak uhoď, resp. že prej lidi z obchodky musj při nástupu na ekonomickou VŠ dohánět makroekonomii a lidi z lycea zase nezvládaj účetnictví, když šli na VŠ s účetnictvím.

Ten obor ekonomika a podnikání si tedy představuju trochu víc jako to lyceum.

Disraeli

V ničem se nějak moc neliší. Předměty jsou ve směs stejné a výsledek taky. Teorie, která se probírá je TÉMĚŘ totožná. Některé ekonomické obory můžou být více rozšířené třeba o matematiku a cizí jazyky, v druhém může být více společenských věd a obecně humanitních, ale i přírodovědných předmětů…
Ekonomické školy a obory se od Obchodní akademie nijak neliší. OA je vlastně je typ ekonomické školy a liší se tak akorát tím specifickým názvem. Často se říká, že OA může být těžší, ale nemusí to platit. Jindy se zase tvrdí, že některá tě víc připraví na zaměstanání, druhá na studium na VŠ (není to podle mě pravda), někde se tvrdí, že OA jsou horší (ani to asi nemusí platit – záleží dost možná i škola od školy), než ekonomické obory na jiných školách.

Různé SŠ nabízejí různé obory ke studiu a Ekonomika (+ podnikání) může být jen jedním z nich. A ten obor se může jmenovat různě, nejčastěji ta ekonomika a podikání nebo pak ekonomické lyceum. Kdežto Obchodní akademie je hlavně celá škola, kde se studují jen ekonomické obory – kterých tam může být víc, a jedním z nich je zároveň i obor obchodní akademie (takže OA může být zároveň celá škola i obor). A to je vlastně asi celý rozdíl, že OA je celá ekonomická škola s ekonomickými obory a obor Ekonomika a podikání může být jen jedním z mnoha rozličných oborů na NĚJAKÉ střední škole (která se jinak zaměřuje třeba i na technické/mecha­nické aj. obory ke studiu – často se ekonomický obor nachází i na průmyslovkách nebo odborných učilištích, ale může to být „doprovodný“ obor na mnoha školách).
Lyceum se bere jako takové, které spíše žáky připravuje na studium na VŠ. Ale nevím jestli je to pravda, podle mě jsou všechny ekonomické střední školy vlastně obdobné. Rozdíl může být ve předmětech – a to stačí si akorát projít kontkerní školu, o které uvažuješ (její studijní plán, předměty a taky charakteristiku toho oboru a co z něj budeš mít). Případně se ne všechny střední ekonomické školy kromě OA dají brát jako lyceum.
Některé SŠ obory máš různorodě spojené jako gymnázium a OA/ekonomika, Zdravotní a ekonomická/OA, Průmyslovka a OA a podobně…

Rozdíl mezi ekonomickou školou a OA? Žádný, protože OA je ekonomická škola. A jinak samostatně existuje jen málo čistě ekonomických škol (kromě právě těch OA), protože ekonomie je většinou jen jedním s oborů, které nějaká střední poskytuje… ne celá škola.

A škol samotných může být víc – krom oborů a na co se více zamřuje, třeba druh té školy, jako veřejná/státní, soukromá nebo i zahraniční. A tak můžeš ekonomiku studovat na sttání nebo soukromé škole a jsou i soukromé OA.

Hele, v obou těch oborech budeš mít zaměření na ekonomii a podnikání a v tomto duchu (financí) se to celé bude vést. Bude tam ekonomika/ekonomie, možná něco jako peněžní provoz, možná hospodářský zeměpis, účetnictví, právo, nějaký sociální předmět (občanka), později možná ekonomická praxe, fiktivní a reálná firma, budou tak klasické předměty jako matematika, ČJ, dost IT, v prvním nebo i druhém ročníků dějepis a podobné předměty, druhý jazyk atd. V ekonomice se bude učit státní a firemní ekonomika jako i trochu rodinný a osobní rozpočet/hospo­daření, trocha investování, bude tam hromada teorie, vzorečky a různý rozbor finančních systémů ve státě, bankovnictví apod.
Budete jezdit na exkurze, které souvisí hlavně s tou ekonomikou/pod­nikáním (firmy, úspěšné podnikateslká sídla, muzea a galerie nějakých slavných podnikatelů) nebo právem (návštěva soudu apod). Pojedete na veletrhy; Bude možnost jít na nějaké ekonomické/pod­nikatelské soutěže a budete mít i povinné praxe (do firmy, na úřad,… co si seženeš).
Budeš mít maturitu. Budeš mít jistou kvalifikaci pro práci účetní, ekonoma, sekretářky, nějakého finančníka, případně i manažera, obchodního zástupce a podobná zaměstnání, práce ve veřejné správě, v sociálních a ekonomických/fi­nančních službách, budeš moct podnikat (a už se v tom trochu orientovat). Stejnětak můžeš pokračovat ve studiu, jít dál na VŠ nebo VOŠ.
A to vše platí pro obě ty ekonomické ‚školy‘ – respektive obory. Je jedno, jestli je to OA nebo obor Ekonomika a podnikání. Průběh i výsledek je věsmes stejný. Rozdíl může být akorát škola od školy (ve smyslu, že ani dvě OA nemusí fungovat stejně; podobně jako obor Ekonomika a podnikání na jedné škole, může být trochu jiný, než na škole druhé).

Na sasmotné OA si akorát můžeš vybrat mezi obory, jedno třeba samotná obchodní akademie (to by mělo vyloženě odpovídat té ekonomii, ekonomickému oboru, možná je tu trochu víc teorie a praxe podnikání, než jinde – ale nevím, MOŽNÁ vic než na tom lyceu), pak administrativní obor jako Veřejnosprávní činnost (to je zaměřeno hlavně více na státní správu a zaměstnání ve sttání srpávě/aparátu), případně i Ekonomické lyceum (pokud to nabízejí, to je pak, které se více zaměřuje na teorii a MOŽNÁ pozdější studium na VŠ, na které tě víc připraví… takové „ekonomické gymnázium“) a případně ještě jiný obor, pokud ho mají (třeba IT – se zaměřením na počítače). Všechny maturitní, všechny víceméně ekonomické, všechny na OA, jen třeba s jiným zaměřením v té ekonomii (jedny více na podnikání/obchod a praxi, jiné více na stýtní ekonomiku a správu, další více na teorii a další studium po VŠ).

To si můžeš najít, vyhledat. Rozdíly jsou na netu k dohledání a jednolitvé školy mají napsáno, co poskytují a co ten obor představuje. Tak nebuď líný.
Když se bavíme čistě o OA (jako oboru) a oboru Ekonomika a podikání (nebo nějaký podobný ekonomický obor), tak nevidím žádný podstatný rozdíl. Na obou budeš studovat totéž a z obou taky totéž dostaneš a budš mít po dostudování stejné možnosti. Rozdíly bych hledal v jiných ekon. oborech, jako třeba na té OA, když nabízí Veřejnosprávní činnost/adminis­trativu nebo obor, který se vyloženě jemnuje Ekonomické lyceum.

OA je celá ekonomická škola, kde můžeš mít víc oborů, OA je pak taky i konkrétní obor, který je asi totéž jako obor Ekonomika a podnikání na jiných SŠ.
Obor Obchodní akademie odpovídá oboru Ekonomika a podnikání. Rozdíly tam nejsou. Určité rozdíly mohou být mezi dalšími/jinými ekonomickými obory.
Takže POKUD tam rozdíly jsou, tak ne mezi obory OA a Ekonomika a Podníkání, ale spíše mezi těmito dvěma (totožnými) a jinými ekonomickými obory, jako to Ekon. lyceum, Veřejnosprávní činnost, apod…
Já jsem SŠ nedostudoval, protože mě to nebavilo a soustředil sem se hlavně na podnikání. Ale studoval jsem právě obor Ekonomika a podnikání (na jedné SOU) a na začátku 3. ročníku jsem přestupoval na OA (obor OA). Předměty a celkové učivo bylo asi tak z 90 % totožné. Na OA neměli obor peněnžní provoz (tam jsem studovali peníze obecně, jako jejich význam, historii, funkce bank atd) – a to myslím měli nějaký jiný; a zase tam měli v prváku a druháku hospodářský zeměpis, který jsem na tom oboru Ekonomika a podnikání neměl, a ze kterého jsem dělal rozdílovky (těžké to nebylo a něco málo z toho jsme studovali v jiných předmětech). A to byl, co se týká učiva, asi jediný rozdíl. Co se týká jiných rozdílů, tak na Ekonomice a podnikání to bylo trochu takové „volnější“ (ale paradoxně se tam toho dalo víc naučit) a na OA trochu přísnější, hlavně tam byly mnohem protivnější a namyšlenější učitelky. Na OA trochu více dbali na ten druhý cizí jazyk a halvně na OA bylo víc a hezčích holek. :D

da ny

Je to velmi příbuzné. Každá SŠ škola má jinou úrověň a tedy kvalita, připravenost absolventů je jiná.
Značný může být, v budoucím uplatnění (náplni práce).
V některých předmětech.
Ale to chce, mít filipa a podívat se na vyučované předměty na školách. Jsou tam vyvěšené i rozvrhy. Zboží znalectví asi na ekonomické škole nebude 😉
Podívejte se také na profil absolventa (možnosti, příprava), na jednotlivých SŠ.
I když, na místa „pěšáků“, (poradce, „prodávající“/vnu­cující produkty, například v bance se před doplněním dalšího, podporovaného vzdělávání, „hodí každý maturant“ (jen někteří vydrží).
Absolventi OA se nejčastěji uplatní, jako prodavači (i samostatně pracující, bez dohledu). OA jsou mraky (státních i soukromých). V kancelářích má „přednost“ ekonomická škola.
Na mnoha SŠ i technických je nějaký obor/třída s ekonomickým zaměřením.

Disraeli

BTW ten obor Ekonomika a podnikání, který jsem studoval na té jedné SOU, vznikl vlastně sloučením se školou Střední škola obchodu a služeb (kterou zrušili) – a to vlastně byla taková alternativa OA.
Obor OA a Ekonomika a podnikání bude tak z 90 % i víc totožný… rozdíl může být jen škola od školy a jaké to učivo tam mají zavedené.

Disraeli

*SOŠ