Damiana

Rozdělení SJM už v manželství.

Lze i v manželství provést něco jako je rozdělení majetku? Když nebyla předmanželská smlouva. Něco jako, když by došlo k rozvodu nebo nějakým problémům, aby bylo striktně odděleno, co patří komu. Třeba, když jeden z manželů dostane byt od svého rodiče, aby byl pouze jeho a nepřišel o něho díky nárokům nebo pozďejším závazkům druhé polovičky. A samozřejmě i další věci… Slyšela jsem něco o rozdělení společného jmění manželů… Víte o tom něco bližšího? Děkuji.
Doplňuji:
Děkuji mockrát a ještě by mě tedy zajímalo:
Nevíte, zda existuje nějaký předpisový vzor, podle kterého se to zúžení (rozdělení) SJM sepíše pro následné notářské ověření? Jak by to mělo vypadat? Lze to někde najít a napsat si to sami a s tím pak pouze zajít k notáři?

Nejlepší odpověď
Hlada

Během trvání manželství je pouze SJM zúžit formou notářského zápisu podle § 143a odst.1 občanského zákoníku.
Kvůli bylu, který dostáváte od rodičů, to ale dělat nemusíte. Byt darovaný jednomu z manželů nepatří do SJM.
Doplňuji:
Vzor nehledejte. Zákon předepisuje notářský zápis. Notáře tedy musíte zaplatit za to, že zápis vyhotoví. Cena je za úkon podle hodnoty majetku. Pro zjednodušení byste si mohli připravit seznam rozdělovaného majetku, na cenu to ale nebude mít vliv.
http://www.nkcr­.cz/doc/main/Not_ta­rif.pdf

Další odpovědi
jana91

Podle občanského zákoníku ano, jde to, jestliže manželé sepíší smlouvu uzavřenou formou notářského zápisu. Více informací ve zdroji.

Zdroj: http://zakony­.kurzy.cz/40-1964-obcansky-zakonik/paragraf-143a/

Mapel

Např. pokud se jeden z manželů rozhodne podnikat a v případě nezdaru, aby nepřišli o majetek, mohou manželé zažádat o rozdělení majetku před podnikáním. Pratkicky to mohu udělat kdykoliv. Pokud rodiče darují byt synovi, tak se nepočítá do SJM. Nesmí ho však darovat manželům. Pak se do SJM počítá.