Frogman

Rostou dál kořeny uříznutého stromu?

Skácel jsem na zahradě 30 let starý smrk. Nad zemí zbyl asi metrový pařez a přemýšlím, jestli má cenu kopat kdovíjak velké kořeny…
Smrk byl už 2× zkracován, minimálně těch 20–30 m vysoký byl, takže kořeny budou asi dost rozsáhlé. Říkal jsem si, že zatím v ničem nevadí, abych kvůli tomu rozkopával půl zahrady (pravděpodobně i u souseda), takže bych asi uřízl kousek pod zemí a zbytek nechal být.

Jak to vidíte vy? Nebudou se kořeny dál rozrůstat, když už je strom skácený?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, kořeny dál nerostou. Co by zásobovaly? V nadzemní části stromu ustane fotosyntéza, zmizí osmotický tlak nasávající vláhu ze země. Kořeny smrku nerostou do hloubky, jen se rozprostírají po povrchu. Pro obdělání půdy by vadily, ale pro pěstování trávníku moc ne.

Další odpovědi
cukrar

Co nejvíce u zěemě odříznou, zakrýt pevným igelitem, zahrnout zenminou, udělat umělecké dílo.
O zbytek se postará příroda, pařez odehnije.
Kořeny neporostou.

EKSOT123

U smrku určitě ne. Některé listnáče, jako švestka, osika, … ale po uříznutí kmene vyhánějí v širším okolí z kořenů výmladky (nové stromky). Jejich kořeny přežívají déle, výmladky je třeby odstraňovat, aby kořeny nebyly zásobeny cukry a dalšími asimiláty.
Na pařezu je možno zkusit pěstovat václavky, nebo ho ani neodřezávat, ale ozdobit. Třeba na vrchu vydlabat jamku a zasít nějakou kytku. Ale spíš do květináče, i tak by to bylo náročné na zalívání.