mikyssek

rohy X parohy

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli nevíte, jaký je rozdíl mezi rohy a parohy ?
Děkuji

Nejlepší odpověď
COVERENDER

Je to to samé, akorat ze u turovitych prezvykavcu se jim rika rohy a u jelenovitych prezvykavcu se jim rika parohy. Akorat ze parozi zvíře v určitém období shazuje a rohy nikoliv.

Další odpovědi
lucille

Většina kopytníků má parohy nebo rohy. Parohy jsou kostěné výrůstky lebky, jeleni je každý rok shazují. Rohy jsou trvalé, mají kostěný vnitřek a rohovitou vnější pochvu; roh nosorožce je celý z rohoviny.

Jakub

Rozdíl mezi rohy a parohy je hlavně v tom, že je mají rozdílné druhy zvířat, jak již bylo uvedeno. Podstatný rozdíl je v jejich skladbě. Rohy u zvířat, převážně skotu, gazel, muflonů celý jejich život dorůstají a hmotní. Podle jejich přírůstku lze odhadnout věk zvířete. Zatím u parohaté zvěře jako jeleni, daňci, srnci, parohy jsou nahrazeny novými každý rok. Vyrůstají, jako měkká tkáň a po dosažení své velikosti, která je dána především kondicí zvěře, začínají postupně tvrdnout a mrtvá tkáň se z nich odlupuje. V zimě je opět shazují. Z paroží nelze objektivně stanovit věk zvěře. U této zvěře parohy určují také pohlaví. Parohy mají jen samci. Kdežto u rohatých zvířat mají rohy i samice.

anetadela1

Rohy jsou hladké bez postranní výrůstků či vyběžků. Kdežto parohy se rozvětvují.

silonka33

skoro zadny oboji boli kdyz te naberou snad jen ze myt parohy je dnes normalni ale rohy sou pro spolecnost preci jen nezvykle ikdyz se rika kam cert nemuze nastrci politika

Zdroj: mama