zjentek

Říká se dnes nějak způsobu, jakým byly kdysi prováděny fasády na starých chalupách, či stodolách?

Nenapadla mne lepší formulace, takže mi otázku klidně upravte.
Chtěl bych si domek omítnout stylem, jako to vidíme na starých chalupách. Bílá, „křivá“ fasáda, k tomu kamenný parapety a krásný dřevěný okenice.
Chapupy, který mám na mysli, vypadají, že jsou omítnutý vápnem, nebo hlínou, což je asi možné, to mě zajímá, ale o co mi jde v prvé řadě, tak je styl provedení.
Jde o to, aby fasáda byla „hrbolatá“, zkrátka nesouměrná, ne jako podle pravítka a hlavně, jak to říci- aby ten kabát nepůsobil jednolitě, kompaktně… asi se neumím vyjádřit- svými slovy bych nejspíš řekl, aby ta fasáda vizuálně působila „porézně nesourodá“ ;), je to mozkem vstřebatelné?
Zkrátka, v globále by ta fasáda byla celkově hrbatá a do toho všeho by byla semej uhrák, nebo jako po pravejch neštovicích, ale ty dolíky a „bubliny“ by fakt vypadaly, jako když se s tou prací moc nemažete a je to tak nějak halabala udělaný, nadneseně- jako naházený lopatama.
Má tenhle způsob provedení nějaký pojmenování?
Protože se nedokážu vyjádřit, tak ani na gúglu neumím logicky nic najít.

Nejlepší odpověď
Drap

Vím co myslíš. U nás se tomu říkalo " házené lžicí" Výsledek je po celé ploše víceméně rovnoměrně hrbolatá fasáda. U oken a v rozích býval dost často pruh zarovnané hrubé omítky. Většinou původně obílené vápnem, někdy s přidáním modřidla či skalice. Hliněná omítka, může být i nastavovaná se v tomto případě házela jen lžící. Používala se pro to lžíce na konci ne hranatá, ale mírné zaoblená. Při troše zručnosti a nabíráním stejného množství malty se vytvořila tato struktura.

Další odpovědi
Klaproth

Režná omítka.

Kepler

Řekl bych, že jde o ručně házené fasády vápennou omítkou. Dají se udělat hladké i záměrně „krapaté“. Třeba tě něco inspiruje na http://hlavla­.cz/fasady.php