fira

Řidičský průkaz.

Je řidič povinnen odevzdat řidičský průkaz, když mu byl udělen zákaz řízení? Zákaz byl udělen českým soudem, a tak tento zákaz platí na území české republiky, nebo je to jinak? V cizích zemích potažmo v zemích eu tento zákaz přeci neplatí nebo ano? A v neposlední řadě třeba při žádosti o půjčku chtějí 2 doklady totožnosti a když člověk nevlastní pas tak čím se má prokázat? Děkuji za fundovanou odpověď.

Nejlepší odpověď
standa

1. odevzdání ŘP při zákazu řízení

  • řidič je povinen ŘP odevzdat
  • a to ke dni, ke kterému nabylo právní moci rozhodnutí o zákazu řízení

(§ 113/1.b zákona o silničním provozu)
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/silnicni-provoz/cast1h3d2­.aspx

2. platí zákaz řízení i mimo ČR?

  • ano platí
  • detaily viz má odpověď na totožnou otázku, na kterou odkazuji níže ve zdroji

3. dva doklady při žádostech o půjčku ?

  • za prvé: platný OP je právoplatným dokladem a druhá smluvní strana BY NEMĚLA vyžadovat žádné další doklady
  • na druhou stranu, pokud druhá smluvní strana (kterou je privátní subjekt) bude podpis smlouvy podmiňovat tím, že musíte mít na hlavě růžovou čepici 🙂 tak to prostě budete muset respektovat a nebo od takového návrhu smlouvy odstoupit (schválně jsem uvedl absurdní případ, který by nejspíš hraničil s požadavkem na ´dobré mravy´, ale chtěl jsem jen poukázat, že se nemá cenu asi bránit běžnými prostředky a buď na podmínku banky přistopupit a nebo nechat být)
  • obecně se vedle OP používá jako druhý doklad pas a případně řidičský průkaz
  • na vašem místě bych zkusil varinatu „kartičku zdravotní pojišťovny“

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/plati-zakaz-rizeni-mot-vozidel-vydany-ceskym-soudem-jen-v-cr-nebo-v-cele-eu