fira

Platí zákaz řízení mot vozidel vydaný českým soudem jen v ČR nebo v celé EU?

Nejlepší odpověď
standa

Zákaz PLATÍ OBECNĚ bez ohledu na státní území.

Takže odsouzený by mohl být stíhán za maření výkonu úředního rozhodnutí i tehdy, pokud by vozidlo řídil v zahraničí.

Výše uvedené tvrzení je podložené ustanovením § 4, odstavec 2, písmeno a) trestního zákoníku o tzv. „zásadě teritoriality“

§ 4
(2.a) Trestný čin se považuje za spáchaný na území ČR dopustil-li se tu pachatel jednání, i když „porušení“ nastalo v cizině…

(detailní znění tohoto § 4 naleznete níže ve zdroji)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/trestni-zakonik/cast1h1d3­.aspx