Avatar uživatele
Bronzový

Regulace otáček třífázového motoru

Dobrý den. Mám zapojený třífázový motor, u kterého bych potřeboval plynule regulovat otáčky. Přes řemenice jsem zredukoval, co šlo, ale pořád to je moc rychlé a mě by se líbila především ta plynulá nastavitelnost. Jaké zařízení si mám pořídit?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Jestli je to motor s kotvou nakrátko, tak jedině frekvenčním měničem, což není levná záležitost. Pokud by stačil třetinový výkon, tak zapojením do hvězdy. Nejspíš bude levnější koupit komutátorový motor, u kterého se dají otáčky regulovat snadno.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Cena frekvenčního měnič stoupá s příkonem motoru který se má regulovat. Dnes již to nejsou desetitícové částky ale stejně stojí dost.
http://www.pohony-menice.cz/…

Jinak je to také dokonalá ochrana při rozběhu motoru. V zaměstnání jsme je používali k rozběhu i 50 Kw motorů do velkého zatížení. Pokud tam nebyl měnič elektromotory odcházely !! i při přepínání hvězda trojúhelník.


Avatar uživatele
Stříbrný

U starejch kolotočů se používal kapalinový reostat. Možná že jsou i na pevno odporové spouštěče.


Avatar uživatele
Zlatý

U kroužkového motoru je snadná regulace změnou odporu kotvy.
V případě motoru s kotvou nakrátko se podívej po frekvenčním měniči splňujícím požadované parametry, např. tady:

http://www.elektromotory.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

J_K

Pro zpřesnění otázky doplňuji: zadavatel měl na mysli 3. fázový asynchronní motor. Vedle toho existují 3.f. komutátorové motory motory napájené do statoru resp. do rotoru. Tyto se regulovaly u menších výkonů 3.f. regulačními transformátory a u větších výkonů indukčními regulátory (t.zv. boostry).
Přepnutím asynchronního motoru, který je konstruován pro zapojení do trojúhelníku, do hvězdy se změní otáčky jen zvýšením t.zv. skluzu, sníží se výkon a není to pro trvalý stav. Používá se toto přepínání jen u as. motorů s kotvou nakrátko pro spouštění k omezení nárazového proudu. Použito v širším rozshu na př. u rotační svářečky "Triodyn".

Avatar uživatele
Registrovaný

gobls

Otáčky těchhle motorů jdou rozumně plynule regulovat pouze tím frekvenčním měničem. Odpory měníte pouze výkon, tedy otáčky jsou závislé na aktuálním zatížení. To se používá jen pro ten rozběh nebo trvale jen u velmi malých výkonů a konstantním zatížení, třeba u ventilátorů.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4481
Zlatý Kepler 2261
Zlatý Drap 1868
Zlatý quentos 1650
Zlatý mosoj 1546
Zlatý marci1 1005
Zlatý led 1000
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.