Johny98

Existuje psychická porucha, kvůli níž by člověk vnímal své okolí tak, jak si ho „vyfantazíroval“?

Zdravím, existuje psychická porucha, kvůli níž by člověk vnímal své okolí tak, jak si ho „vyfantazíroval“? Například klasickou fontánu by svýma očima viděl jako vodopád a všude kolem džungli.
Případně dalo by se to označit za nějaký typ schizofrenie?

Odpovědi
led

Pozor nepleťte si
1 – mysľou vytvorený obraz, kedy človek vidí pred sebou, počuje, svoj predstavovaný obraz, myšlienku, hudbu, na ktorej pracuje. Stáva sa to mnohým tvorcom pri ich práci. Ak si pozriete okolo seba, uvidíte mnohých ľudí, so sluchátkami na ušiach, ktorí sa týmto spôsobom „premiestňujú do svojho sveta“ Pritom sú to zdraví ľudia. Tu sa skrýva „tvorčia fantázia“, môže ňou „trpieť“ umelec, vynálezca, vedec, ktorým práve schopnosť takéhoto videnia pomáha pri ich práci. Táto schopnosť vnímania nie je chorobné postihnutie, aj keď sa tak veľakrát pre nezúčastnených javí, ale vedomá činnosť, ktorá im pomáha pri tvorbe. Preto sa občas zdá, že umelec je vo svojom myslení „švihnutý“.

2 – na chorobné vnímanie predstavovaného okolia, ktoré vo svojej mysli považujete za skutočné, to je už vážnejšie. Môže to byť duševné ochorenie, ktoré sa prejavuje poruchami myslenia, správania, vnímania okolia, emócií a vôle. Preto môže byť ťažké pre ľudí so schizofréniou komunikovať s ostatnými a môžu tak byť vylúčení z aktivít každodenného života a kontaktu s okolitým svetom.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Johny98

Mám na mysli právě to, když si ten daný člověk myslí, že to je skutečné. Může se to tedy považovat za typ schizofrenie nebo by se mohlo jednat o něco jiného? Bohužel jsem nikde nenarazila přímo na tuto poruchu..

led

Medzi fantáziou a schizofréniou je často nebadateľná čiara. Záleží od samotného človeka k čomu sa jeho myseľ orientuje.
Príklad, ak by som svoju fantáziu prenášala do reálneho života a žila ňou v skutočnom živote, bolo by potrebné navštíviť lekára.

Predstavte si, že by ste sa natoľko vžili do postavy Ofélie z Hamleta, že by ste začali premýšľať a konať ako ona aj v reálnom živote, až by ste rovnako ako ona skončili na brehu rieky s úmyslom sebevraždy. To je už nebezpečné štádium schozofrénie.

led

prepáčte chybu, posledná veta má byť správne:
To je už nebezpečné štádium schizofrénie.