Kai

Poradí někdo s vysokoškolskou statistikou? Správné výsledky u dvou příkladů vím, ale vhodný postup ne.

  1. Ze základního souboru 10 000 automaticky balených sáčků piškotů bylo vybráno 1 % sáčků a zjištěna průměrná váha 151,8 g a směrodatná odchylka 4,8 g. Určete se spolehlivostí 0,99, v jakých mezích lze očekávat průměrnou váhu balíčku piškotů.
  2. Z velké dodávky součástek určitého typu jsme náhodně vybrali 300 výrobků a zkontrolovali jejich jakost. Z této kontroly vyplynulo, že 160 je první jakosti, 110 druhé jakosti, 20 třetí jakosti a 10 jich bylo nestandardních. Dodavatel se přitom zavázal při uzavírání kontraktu, že v dodávce bude 50% výrobků první jakosti, 35% výrobků druhé jakosti, 12% výrobků třetí jakosti a 3% nestandardních. Ověřte na 5%-ní kladině významnosti, zda dodávka odpovídá závazku.

(Úlohu je možné řešit pomocí testu dobré shody, doporučuji použít Excel.)

  1. Při zkoumání závislosti ceny bytu na ploše byl použit model regresní přímky. Soubor obsahoval údaje o 20 bytech.

    Ověřte pomocí testu, že cena bytu závisí na ploše, znáte-li odhad regresního koeficientu a jeho směrodatnou odchylkub1=13,802 a 〖s(b〗_1)=4,354.

    Určete koeficient determinace, znáte-li celkový a reziduální součet čtverců S_y=1 669 290 a S_y=1 071 310 a hodnotu koeficientu determinace komentujte.

Odpovědi
Dartagod

ahoj, bohužel postup nevim, ale jestli znáš výsledky, mohla by si mi je prosím poslat :)