bramburek

Prosím o radu s opravou tohoto textu.

Text:
V neděli jsme schlédli divadelní hru bílí soby. Podle staré norské balady jí pro žáky naší školy napsal pan učitel Mráček. Rodiče a babička se sice obávali že půjdeme-li všichni, mohli by nás vykrást. Ale my děti jsme je přemluvili. Herci ,ěli sice tenší hlasy než na jaké jsme v divadle zvyklí, ale hra se nám líbyla. Zato dědeček ji strhal (=zkritizoval). Doslova panu učiteli řekl: Kdyby jste si vzal české tema, měl byste to snažší. A ty spocené děti co hráli sobi jakbysmet. Babička řekla že dědeček je sice ryzý ale prchlivý vlastenec a málokdo se jeho prudší povaze zavděčí. Maminka to pak doma schrnula: Ať byli mráčkovy bílí soby skvělí nebo mdlí, hlavně že nás nevykradli.
Chyby: zhlédli
Bílí sobi
ji
…,že
…,děti,… = nejsem si jistý
tenčí
…,než
líbila
ztrhal
uvozovky „Kdybyste........“
kdybyste
snazší
…,co
hrály
soby
…,jakbysmet
…,že
ryzí
shrnula
uvozovky „Ať........ne­vykradli“
Mráčkovi
Bílí
 sobi

Nevím, asi jsem ještě nějaké chyby vynechal, moc prosím o radu.
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.
Doplňuji:
Promiňte, špatně jsem se vyjádřil, to co je psané jako chyby, je jako opravené. Tzn., že text je s chybami a jak jsem vypsal ty chyby, tak tím jsem myslel, že to je správné řešení. Tzn. např. v textu je schlédnout, což je samozřejmě špatně, do kolonky chyb jsem tedy napsal, že to má být zhlédnout. Když mám v kolonce chyb (…,že), tak tzn., že je to opravené, původně před (že) čárka nebyla, atd. Ještě jednou se omlouvám za formulaci.

Nejlepší odpověď
annas

Gramatických chyb v textu máte opravdu hooooodně. To, co jste napsal ve větách, je podle vás správně?

Pod věty jste napsal: Chyby – zhlédli – takže to je chyba, nebo oprava vzhledem k textu? Nechápu vaši formulaci …

Měl jste napsat text s dvěma tvary, kde si nejste jistý – např. V neděli jsme schlédli (zhlédli) divadelní hru bíli soby (Bílí sobi) atd.

Zkuste si znova věty pročíst, podívat se do pravidel. Některé chyby pak určitě odstraníte. Třeba před „že“ se píše čárka.
Doplňuji:
Po vysvětlení vám text zkontroluji, ale podívejte se do diskuze.

annas

V neděli jsme schlédli divadelní hru bílí soby. Podle staré norské balady jí pro žáky naší školy napsal pan učitel Mráček. Rodiče a babička se sice obávali že půjdeme-li všichni, mohli by nás vykrást. Ale my děti jsme je přemluvili. Herci ,ěli sice tenší hlasy než na jaké jsme v divadle zvyklí, ale hra se nám líbyla. Zato dědeček ji strhal (=zkritizoval). Doslova panu učiteli řekl: Kdyby jste si vzal české tema, měl byste to snažší. A ty spocené děti co hráli sobi jakbysmet. Babička řekla že dědeček je sice ryzý ale prchlivý vlastenec a málokdo se jeho prudší povaze zavděčí. Maminka to pak doma schrnula: Ať byli mráčkovy bílí soby skvělí nebo mdlí, hlavně že nás nevykradli.

Celkem jste opravil správně, ale přece něco – asi 3 chybičky – Ji, téma, ryzí, ale …

Podle norské balady ji pro žáky … Ale my, děti, jsme je … nebo ale my děti jsme je .....jsou pod PČP obě možnosti, ale záleží, zda si to vyučující uvědomuje. Herci … hlasy, než na jaké … téma … jakbysmet." Dědeček je ryzí, ale prchlivý…

Bude-li nějaké příště, opravdu tak, jak jste napsal, se nedá text kontrolovat. Chybí-li čárka, uvádí se slovo před i za čárkou. Je důležitá návaznost.

Ale reagoval jse slušně, poděkoval, takže jsem zkontrolovala. Jenže nevýhoda, že vaše opravy nevidím, protože musím stále text posouvat.