prodloužení promlčecí doby

Může banka v VOP změnit promlčecí dobu ze tří na deset let. Je takovéto prodloužení platné když je v rozporu s OZ. A je platné když to obě smluvní strany podepsaly, právě ve vztahu k OZ.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Smluvní strany se dohodli, že promlčecí lhůta se prodlužuje nad rámec OZ za tří na deset let.
Jestli je to ta věta, tak platí. Smluvně se dá dohodnout vše, tedy krom toho, co by vás na právech omezovalo. Nelze třeba zkrátit reklamační lhůtu danou zákonem 24 měsíců třeba na 1 rok, ale lze ji prodloužit na 3 roky.
Souhlasil jste s VOP a tím jste se dohodl.

Další odpovědi
standa

Podstatné je o jaký druh smluvního vztahu se jedná:

  1. v obchodních vztazích lze promlčecí dobu smluvně prodloužit až na 10 let
  2. ale v občanských věcech se ustanovení o promlčení považují za kogentní = nevyloučitelné či neomezitelné.