Damiana

Proč u nás nikdo nedokáže napsat dobrý sitcom?

Některé americké situační komedie jsou doslova kultovní – namátkou třeba Přátelé, Ženatý se závazky, Will a Grace, Jak jsem poznal vaši matku, Chůva k pohledání, Krok za krokem, … Smějeme se jim i u nás, ten humor je mezinárodní a jsou tam dobré hlášky, nadsázka, příběh, vypointované vtipy. (A to nemluvím o britských lahůdkách typu Je to soda, Červený trpaslík, Haló, haló!, Jistě pane ministře…)
Když se o něco podobného snaží nějaký český scénárista, vždycky je to trapárna – Nováci, Hospoda, Helena, Comeback – přisprostlé, buranské, mnohdy pubertální žvásty, jak po deseti pivech ve čtvrté cenové – k tomu i špatně natočené s přehrávajícími herci.
To je to opravdu tak těžké? Čím to je? Myslíte, že kosmopolitní Amerika (nebo zmíněná Británie) má opravdu jen více možností a není tak úzkoprsá a megaextravážná – jak se tu tváříme často my? Jde o to, že je to jejich „parketa“? Nejde mi v žádném případě o propagaci USA (nebo čehokoli zahraničního), ale o práci lidí v showbyznysu. Pochopili lépe pro koho tvoří, než "naši pseudointelek­tuálové nebo přímočaří sprosťáci? Nebo jsou skutečně vtipní?
O čem (jaká) by měla být podle vás dobrá česká situační komedie?

Nejlepší odpověď
quentos

Ale dokáže! Jenže je to o tom, že u nás máme jiný druh humoru, který by zas nechápali přiblblí Amíci.
A musím ostře nesouhlasit: U „Comebacku“ se člověk upřímně směje v jednom kuse od začátku do konce, kdežto u Přátel jsem se ani nepousmál, nebavili. Situace, kdy v Přátelích pustili nahraný smích (děsně se mně líbí spojení, které na to mají v angličtině – „canned laughter“, doslova „zakonzervovaný smích“), mi nepřišly vtipné ani jednou. Jako by tento sitcom byl realizací bonmotu „Americans have to use canned laughter, because everything they say and do is NOT funny.“ (Američani si musejí pouštět nahraný smích, protože nic z toho, co říkají či dělají, není k smíchu.)
Takže je to asi věc vkusu a nátury. A odpověď na otázku? Protože v Americe zase nikdo neumí udělat dobrý zábavný pořad (sitcomy jsou slabý odvar). Amíci (a nikdo jiný) nechápou, čemu se tady v Česku pořád tak řehtáme. Nemluvě o tom, že vzhledem k historickým souvislostem je náš humor specifický a příliš inteligentní (40 let jsme ho museli všelijak kamuflovat), takže by ho ani nepochopili.
Doplňuji:
Jo ještě jsem si vzpomněl: víte o tom, že si Comeback přeložili Rusáci??? A opět se potvrzuje to, co jsem řek – ti se, coby Slované, dokáží totiž alespoň TROCHU přiblížit svým chápáním našemu stylu humoru. Ale stejně si to museli k nevíře předělat, div nám nevypadly voči, takže i tak zůstali našemu chápání na hony vzdáleni! Ozzák (v jejich podání „Max“), místo aby byl metalista tělem i duší, hraje na citeru; že je Iva krásná je v pořádku, ale oni udělali sexbombu i ze Saši – jak potom má být ta zakřiknutá puťka, kterýžto charakter jí je připsán… no a Marcelka – ani nemluvit… pod její ruskou verzí se to podobně jako u Saši hemží od Čechů komentáři typu OMG a WTF… a tak dále…).

Další odpovědi
iceT

Z Vámi vyjmenovaných se mi líbila jen Chůva k pohledání a Krok za krokem,no, ještě přidám Ženatý se závazky.Ostatní jdou mimo mě,Přátele znám tak akorát z rychlíku.
Ale chtěla jsem říct,že tak jako jsme rozdílní my,Češi a Moráváci,co se týká mentality,tak srovnávat mentalitu českou a zahraniční je jako srovnat 100 a 1.
Prostě na to čeští tvůrci nemají buňky,(nebo snad odvahu)stejně jako na to,aby se u nás natočil nějaký akční film či něco historického,po­dobně jako se točí jinde,a není to jen otázka peněz.A přece máme naše komedie a myslím,že jsou velmi kvalitní a nezapomenutel­né,nebo ne?

aramah

Nemůžu nesouhlasit,to je ale spojeníčko co?
Odpovědět je těžké,myslím že jsme moc náročný diváci.A nebo čert ví:)))
Doplňuji:
nároční diváci

FOX.IK

Podle me to je tim, ze v Americe vznikne tisic takovych sitcomu, tudiz neni problem vybrat ten obravdu dobry sitcom, co rozesmeje lidi po celym svete. Tady v Cesku jich vznikne kolik? Deset dvacet.....ale za dvacet let :D

bolak

No já ti neodpovím, já tentokrát jenom doplním, že u nás nejenom že nikdo není schopnej napsat kloudnej sitcom, ale nikdo ani nemá na to kloudnej sitcom obšlehnout, a zřejmě asi nikdy mít nebude. To nelepší co sem za posledních deset let u nás v TV viděl a co by se s přivřenejma vočima dalo zařadit do kategorie „dobrý sitcom“, bylo Teleblís a to mluví samo za sebe. (ale možná že teleblbís sem já)

akcul

ty americké se mi ani trochu nelíbí zato takový Comeback nebo Helena ty se mi líbí .Ale je to otázku vkusu a smyslu pro humor.Všem se nelíbí všechno.Má priorita je vtipný,český a pokud možno s dobrými herci.