bolak

Proč si člověk kterej kupuje dům, nenechá představit od realitní agentky co je k mání…

…a pak si nenajde na katastru nebo kde se to hledá, čí to je a nekontaktuje majitele s tím že to od něj koupí?

Ta realitní firma dostává procenta z prodeje nebo ne? Takže by to bylo pro oba dva výhodnější a jedinej kdo by prodělal by byla ta firma, která to sprostředkovávala. Nebo případnej kupující podepisuje předem nějakej papír, že předváděnou nemovitost nemůže koupit jinak než přes realitní kancelář?

Nejlepší odpověď
Lucijej

Přesně.
Když člověk zadá prodej realitce, tak už ten dům nemůže prodat sám. Při prodeji přes realitku platí poplatek za prodej realitce kupující, když by ho přesto majitel prodal sám, tak by ten poplatek musel zaplatit on.

Další odpovědi
Hlada

Pokud prodávající podepsal realitce exkluzivitu nebo nějaké omezení, tak po dobu trvání smlouvy nesmí nemovitost prodat přímo. Pak je tu část lidí, kteří chtějí svěřit vyřízení převodu realitce. Jinak se to pochopitelně tak dělá.

iceT

Realitní kanceláře snad fungují tak,že prodávajícím nebo i kupujícím zajišťují to potrefené běhání okolo prohlídky potencionálních bydlišť,prodávající nebo kupující nemusí hnout prstem,nic zařizovat,jen podepíšou pár papírů,obejdou si nabídky a z těch provizí co platí realitkám vlastně realitní kanceláře žijí.

bolak

iceT: no to sem tak nějak tušil že to takhle funguje, ale já ptal na něco jinýho :)

bolak

Lucijej: A ten poplatek platí kdy? Předem? Co když prodejce ten prodej stáhne? Řekne realitce že chce rozvázat smlouvu nebo tak něco? Nebo co když to realitka někomu prodá a on řekne že těmhle ne, že to jsou cikáni (třeba), má vůbec právo odmítnout prodej z osobních důvodů nebo jakmile podepíše papír, tak už je to celý v rukou realitní kanceláře a von do toho nemůže nijak zasahovat?

PS: Odpověď na svoje otázky neznám, takže tě zatím musí opalcovat ostatní :)

anonym

bolaku, pokud to opravdu nevíš, tak to funguje tak: kupující může uzavřít exkluzivní smlouvu pouze s jednou realitkou, ale neexkluzivní třeba se všemi, které v naší republice působí.
Realitka dostává provizi jako procenta (někde jako předem pevně stanovenou částku) po prodeji nemovitosti. Jedná se o částku, o niž se snižuje kupní cena, takže o tu dostane méně majitel nemovitosti. Lucijej v tomto směru brala v potaz, že to jde z peněz kupce, jenže ten hradí kupní cenu a kolik z ní činí provize RK ho vůbec nezajímá.
Během prodeje se samozřejmě běžně stává, že přijdou i zájemci, které původně na prohlídku přivedl realitní makléř, a snaží se majitele přimět k prodeji bez účasti RK. Realiťáci mají ve svých smlouvách dobře ošetřeno, aby se takové případy nestávaly (je tam v tom případě pro majitele pokuta vyšší, než je provize).

Mapel

Bolaku lidé a firmy nejsou tak hloupé a mají velice dobře ošetřené čím by jsi je chtěl obejít. To co píšeš velice dobře vědí. Prodávájící podepisuje s realitkou smlouvu, že se vzdávají práva na vlastní prodej a to po dobu několika let a na tuto dobu skládají zálohu realitce. Pokud by porušili smlouvu piíjdou o složenou zálohu a platí penále. Proto je pro ně i výhodné, když je kontaktuje případný kupec, protože on pak platí smluvený poplatek realitce, který je obsažen v prodejní ceně.

anonym

mapel, jakou zalohu ?? Zalohu davaji ti, kteri urcitou nemovitost chteji zarezervovat ( vetsinou mesic ) na vyrizeni hypoteky .. , a kdyz to pak nekoupi, tak realitce zaloha propadne ( majitel nedostane ale nic ) :)
…bolak, dnes uz ale i nektere realitky nabizi , ze se jim neupisete na rok, nebo dva .., ze si muzete nemovitost prodavat i sam , ale sepisete s nimi smlouvu pouze na to, ze kdyby prodali nemovitost oni, tak pak maji na provizi narok .

Mapel

  • iv-II., proč se snažíš vše hodit do šablony. Každá realitka se chová jináč a má své obchodní podmínky. Proto kapitalistický svět není černobílý, ale pěkně barevný. Když už chceš být tak přesná, tak uved, že ta a ta realitka má takové a takové podmínky a pak vyjmenuj všechny, jaké mají podmínky. A z realitek je samaritánská organizace, která zrealizuje nabídku (někdo musí zaplatit čas obhlídky nemovitosti a zveřejnění nabídky) a prodejce jen inkasuje peníze i když si nemovitost prodá sám. Mohl bych znát jméno takovéto realitky?

anonym

mapel, ja mam zkusenosti s : Pubec v Plzni , ale uz je to nekolik let . tenkrat jsme byla jeste v M+M a Remaxu , vsichni meli podminky skoro na vlas stejne . jen se lisila doba " na upsani " . I kdyz mam zkusenosti dobre, dnes uz bych prodavala na vlastni pest. Provize je vysoka.
Me by zajimala ta realitka, nebo jich je vice .. ? , ze vybiraji zalohy za to, ze nemovitost obhlidnou , budou inzerovat a nabizet … , napiste mi je prosim, staci jen jedna . ja to slysim poprve a rada bych se podivala, jak dlouho funguji, ja bych jim dala tak mesic . Nedovedu si predstavit, ze by nekdo sel do realitni kancelare s tim, ze tam prinese tu zalohu .. , ale rada se poucim. diky moc. A jeste i tu, u ktere plati provizi realitce kupujici … to jako, ze si koupi nemovitost za 7 milionu , a jeste k tomu zaplati 400 tisic za zprostredkovani .. to podle me vzdycky platil prodavajici ..
ale jsem hajzbaba, na me musite trochu pomalejc, mozna jsem vam jen spatne rozumnela, v tom pripade prominte a jen mi hodte ty adresy, ja uz se s tim nejak poperu..:) dik -iv-

Mapel

Dobře, budu psát pomaleji. Je potřebné jen přemýšlet nad tím co čtu. Takže neuvedu nic nového a jen okopíruju
„protože on pak platí smluvený poplatek realitce, který je obsažen v prodejní ceně.“
Jinými slovy řečeno kupující platí smluvenou cenu a nic víc. Jenom se snažím říkat holou pravdu, z čeho se prodejní částka skládá a neuchyluju se k mediální vizitce realitek, které vše napíší a nic se člověk nedoví.

Mapel

Na rozdíl od jiných nejsem lenivý si informace vyhledat a jelikož jsi uvedla realitku M+M uvádím
„Provizi u M&M reality hradí prodávající. Kupující uhradí celou kupní cenu, ze které nám prodávající dává dohodnutou provizi. Jedinou výjimkou je Brno, kde provizi hradí kupující a zpravidla se připočítává ke kupní ceně“
A je tu první výjimka. Pokavad jsi u nich pracovala, tak bys jí měla znát.

anonym

:) takhle na me musite ! :) diky .. -iv-

anonym

lucijej, kdyz prodam nemovitost pres realitku, tak platim poplatek realitce take ja ( prodavajici ) .. , ktera jsem si to u nich zadala. ne kupujici !

  • iv-