I am devil

Proč se špalek rozštípne,když na něj sekeru pouze opřeme ostřím? Proč se při prudkém úderu sekery špalek rozletí?

Odpovědi
Lucijej

Když sekáš špalky po vláknech, tak ta vlákna stačí naštípnout a ono to dojede nakonec samo. Kdbys sekala špalky napříč, kolmo k vláknům, tak ten špalek musíš sama celý silou přefiknout.

honza19hk

a když si vemě kuželovou štípačku za traktor,tak se špalek nerozletí a můžeš ho hned nakládat.

Jinak zkus uvažovat,sekera je tvar klínu tzn síla která působí do boků polena ho při rozštípnutí odhodí.Poletí tak daleko jakou sílu klín sekery vyvine.+další faktory.

M.

To ti nedojde?:)