štamgast

Proč se pro vodu neujal název oxid vodný?

A to ani jako systematický název.

Nejlepší odpověď
annas

Proč – tak to stanovili odborníci.
„V českém jazyce se pro pojmenování oxidů používá unikátní chemické názvosloví, jehož autorem je Vojtěch Šafařík.
U některých oxidů jsou výjimečné zvláštnosti nebo nepravidelnosti:
pravidelně utvořený název není užívaný nebo je méně užívaný, například H2O není oxid vodný, ale voda.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Oxidy

http://www.abic­ko.cz/clanek/ca­sopis-abc/7123/toxicka-hloupost-proc-se-ne-bat-dhmo.html

Další odpovědi
Kepler

Asi proto, že i našinci to zní divně, i když je to formálně správné.
Systematicky se voda nazývá „oxidan“ (od názvosloví IUPAC 93), vycházející z toho, že se jedná o anorganický jednojaderný hydrid (proto končí na příponu „-an“). IUPAC uvádí ve svých názvoslovných doporučeních i anglický systematický název „dihydrogen oxide“, obdobný český název „oxid vodný“ se v odborné literatuře nepoužívá. I v odborném jazyce se však používalo a používá triviální označení „voda“.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vo­da

Kelt

Voda se používá od nepaměti a je to tak běžné, že by se takový název jako je oxid, neujal. Kromě toho má voda tak specifické vlastnosti, že brát ji jako nějaký oxid je divné. Voda, vzduch , země, oheň, dřevo, kov – základ hmoty podle filosofie, řecké, čínské a pod. Proč věci komplikovat?

Drap

Myslím, že voda je podstatně jednodušší.

pedol

Vždyť si také kupujeme kuchyňskou sůl a nikoliv chlorid sodný