zjentek

Proč se při aukcích na Aukru abnormálně navýší cena předmětu zpravidla s předposledním příhozem?

Dost jsem se na tuto skutečnost zaměřil a mám za to, že s předposledním příhozem je cena uměle navyšována ze strany prodávajícího. Cesty se asi najdou a jinak si tuto abnormálně často se vyskytující „náhodu“ vysvětlit nedokážu. Haré Krišna, společnosti 🙏

Odpovědi
cochee

To vyplývá z logiky přihazování takovým způsobem, abych si (jakožto vydražitel) nezvedal zbytečně cenu. Pokud vidím, že třeba po dvou dnech je u nabídky 15 přihazujících, tak se o předmět přestávám zajímat – cena vyleze vysoko. Dejme tomu, že je tam něco s reálnou cenou třeba 1000 korun, čtyři přihazující cenu vystrčili aktuálně na 450,– a dále už nikdo nepřihazuje a dražba končí za dva dny. Takže se sem vrátím za dva dny pár minut před koncem dražby a vidím, že cena drží. Já si řeknu, že za předmět dám maximálně 850 korun. Připravím si příhoz s částkou 850 korun a čekám na asi 15 sekund před koncem dražby. Po odeslání příhozu jsou dva nebo tři scénáře, scénář číslo tři si možná pletu s eBay (kde používám stejnou taktiku). Příhoz zvedne cenu předmětu tak, že o nějakou malou částku (která progresivně roste s cenou předmětu) překoná cenu předchozího nejvyššího přihazujícího. Takže buď 1.) předchozí přihazující měl svou maximální cenu nižší než já, například 600 korun, a já vyhrávám dražbu s cenou 610 korun. Nebo 2.) mých 850 nestačí na vedoucího dražitele, dražbu pak vyhrává on s částkou 860 korun (on sám měl třeba 1100 korun maximum). Anebo 3.) dražba má nastaven plovoucí konec, opakuji, že si to možná pletu s eBay – princip je ten, že objeví-li se příhoz v nějakém krátkém stanoveném intervalu před koncem dražby, portál nastaví konec dražby o několik desítek sekund, to je chytré opatření proti spekulativním scénářům 1.) a 2.) Zpět ke tvé otázce: z toho je vidno, že cena v případě 1.) a 2.) opravdu může vylézt o stovky procent, není to žádné šméčko. Scénář tři toto umožní také, ale dražící mají šanci na to reagovat.

Manfred05

Navýšení ceny předmětu při aukcích na Aukru (nebo jiných aukčních webových stránkách) s předposledním příhozem se může zdát neobvyklé, ale existuje na to několik důvodů.

Prvním důvodem může být, že někteří zájemci o předmět se rozhodnou zvýšit svou nabídku až v posledních minutách a sekundách aukce, aby minimalizovali riziko, že by cena předmětu stoupla příliš vysoko, a také aby maximalizovali svou šanci na výhru. Pokud existuje více zájemců o předmět, kteří se rozhodli zvýšit svou nabídku v posledních minutách, může to vést k rychlému navýšení ceny.

Dalším důvodem může být taktika zvaná „sniping“, kdy se zájemce o předmět rozhodne poslat nabídku až v posledních sekundách aukce, aby minimalizoval riziko, že by cena předmětu stoupla příliš vysoko a aby maximalizoval svou šanci na výhru aukce. Tento způsob je často používán zkušenými aukčními zájemci.

Zájemci o předmět mohou také sledovat aukci a vyhodnocovat nabídky ostatních zájemců, aby určili, kdy je nejlepší čas pro zvýšení své nabídky a maximalizaci svých šancí na výhru.

Celkově je to komplexní proces a někdy mohou být ceny na aukcích velmi volatilní. Nicméně, pokud se snažíte získat předmět na aukci, je důležité zůstat pozorní a pečlivě sledovat aukci a ceny, aby se minimalizovalo riziko, že zaplatíte příliš mnoho.

zjentek

Kura zabijte/rozbijte někdo toho robota 🤦‍♂️

zjentek

Dochy, no právě že toto se děje při aukcích s plovoucím koncem, takže to stále nechápu. Mohu sem vložit linky, které stvrdí co tvrdím a ne že by takových případů/příkladů bylo málo. Zjednodušeně: 10 lidí vytáhne cenu z koruny na 3,5k, kde se aktivita zastaví. A pak, minuty před koncem aukce, někdo navýší o 100%, čili na 7k. Přestože aukce mají plovoucí konec. A zpravidla se stává (prakticky bez výjimky), že někdo další pak pár kaček přihodí (např. na 7,1k) a ten pak aukci vyhraje. Anebo jsou tam dva, kteří na tu v poslední chvíli horentně navýšenou částku zareagují a přihodí. Anebo nepřihodí už nikdo. A to (IMHO) je situace, kdy si předmět vyhrál sám prodávající a nadšený z toho není (prostě riskl vytřískat více- možná křivdím ale někdy jsou ty „podivné“ náhody do očí bijící). Zaměřil jsem se na to. Jinak tomu nerozumím, obchodovat jsem zatím nezačal, jen jsem dělal průzkum.

cochee

Téměř jistě je na Aukru přihazování sám sobě nepovolené jednání, samozřejmě pokud si fakt nabízející vyhraje sám svou aukci, tak dobře mu tak, předmět mu zůstane a ještě za „prodaný“ předmět musí zaplatit Aukru provizi, cheche. Nevím jak často se to děje soudobě, ale kdysi se to dálo často, prodávající se prozradili tím, že měli problémy s těmi platbami provizí a Aukro tehdy hodně účtů preodejců zrušilo.
Já shodou okolností jsem nikdy na aukci s plovoucím koncem nenarazil (myslím tím, že bych se jí chtěl zúčastnit jako dražící) a kdyby ano, velmi podrobně bych studoval historii příhozů u ukončených prodejů daného prodejce, já ale zase teď nevím, zda to lze na Aukru – na eBay to určitě mohu zobrazit a prostudovat. Já chodím primárně na eBay, na Aukro nakouknu jen, když na eB dražím něco od Čecha nebo Slováka, prodejce často nabízí i na Aukru a většinou to vyjde trochu levněji.

zjentek

…Ti max. dva, o kterých se v příkladu zmiňuji, zareagují a přihodí, ovšem zpravidla už jen desetikoruny, nebo tak. Prostě kdo má zájem o předmět, přehodí o pár kaček i přemrštěnou cenu. To už je prostě poznat, že někteří dražitelé pokračují, i když (těsně před koncem aukce) jim do toho hodil vidle někdo s extrémně vysokým příhozem. Někdy však ne. A to je asi prodávajícího smůla, pokud uměle navyšuje a tím příhozem byl on sám. Tož tak to vidím (nemusím psát že zajistit si na své straně solidárního dražitele pod jiným jménem než je vlastní registrace zakladatele aukce, je na Aukru ta nejmenší starost).