Kepler

Proč se plánuje ukončení těžby černého uhlí u nás?

Zejména toho koksovatelného – jak se bude vyrábět surové železo z rudy? Co bude s velkou elektrárnou Dětmarovice, která jede na černé uhlí?

Nejlepší odpověď
Usoman

Protože tupí zelení greténi, které tvoří nedovzdělané a naivní děti, hrající si na rádoby zachránce planety. Proto.

Další odpovědi
Ametyst

Protože politici v Praze kývnou na cokoliv, co přijde ze Západu. O mnohém se dokonce ani nehlasuje v parlamentu. Politici se lidí bojí, protože je dostali do zoufalé situace a nechtějí čelit jejich hněvu.

L.G.

To jsou docela podnětné dotazy nad aktuálními tématy, špinavá energie, resp.výroba el. energie ze „špinavého uhlí“ je přílišná zátěž s dopady na životní prostředí, teď je v kurzu zelená diktatura a uhlí jednoduše politicky ani koncepčně nezapadá, ale pozor na ty odvážný plány skoncovat s uhlím, třeba Polsko se toho skrze vysokou expozici zaměstnanosti dost děsí… Koksovatelný uhlí (jednotná těžba) při výrobě oceli obejít nejde, to budou muset chtě nechtě těžit dál, ona prosakuje i neochota odstavovat uhelné zdroje a spíše než odstávka je na přetřes prodlužování životnosti, no a Dětmarovice, o uzavření se hodně mluví, ale ochota k realizaci z ČEZU vyznívá opět jaksi naopak, podle mě je vydělí ze společnosti a v tendru shrábne Křetínský…k u­zavření následně jen tak nedojde

Pepa25

Citace z webu Ministerstva průmyslu a obchodu: „Uhelná komise doporučila konec HNĚDÉHO UHLÍ v České republice v roce 2038“
Celou dobu se mluví pouze o pálení uhlí v elektrárnách!

Zdroj: https://www.mpo­.cz/cz/rozces­tnik/pro-media/tiskove-zpravy/uhelna-komise-navrhla-ukoncit-vyuzivani-uhli-v-roce-2038--258311/

hapiky

Základy ke krachu položil už Bakala supernevýhodnými úvěry. Byl to záměr, když cena uhlí klesla. Proto hodnota OKD byla mínusová a ani vysoká těžba by nebyla v dnešní době rentabilní.
Na druhé straně říkám, že tady platí: Všechno špatné je na něco dobré. Když zůstane nějaký ten zbytek uhlí v zemi pro příští generace, nebude to až tak na škodu.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Usoman, Ametyst: úplně mimo …

Kepler

O černém uhlí uhlí se mluví taky, zavírá se jeden důl za druhým
https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/ha­vlicek-tezba-cerneho-uhli-na-karvinsku-by-mohla-trvat-dele-40362696#utm_con­tent=freshnew­s&utm_term=%C3%BA­tlum%20t%C4%9B%C5%BE­by%20%C4%8Der­n%C3%A9%20uhl%C3%AD&ut­m_medium=hint&ut­m_source=sear­ch.seznam.cz
https://iuhli­.cz/utlum-tezby-okd-vyjde-na-9-miliard/

Pepa25

To nemá s uhelnou komisí nic společního. OKD zkrachovalo a stát těžbu dlouho neudrží.

Kepler

Já na uhelnou komisi kašlu. OKD nezkrachovalo, jen přešlo do správy Diamo. Mně zajímá hlavně logika toho útlumu. To budeme veškerou ocel draze dovážet? Dětmarovice za miliardy zbouráme?

Ametyst

Pepa:Od tebe nečekáme žádnou konstruktivní diskuzi. Tobě stačí tupě poslouchat a věřit.

Pepa25

Ametyst: od vás nečekám nikdy argumenty, jen osobní urážky …

Ametyst

Kdepak asi vznikli Zelení? První se dostali do Bundestagu jako politická strana. Od té doby se ekologie stala politikou. Že Německo cvičí s EU, je snad myslícím tvorům jasné.