bolak

Proč se nabízí obviněným u soudu, že dostanou nižší trest když se přiznaj?

Vždyť vražda je prostě vražda, bez ohledu na to zda ten člověk řekne pravdu či ne, na činu který spáchal to nic nezmění, tak proč by měl dostat nižší trest? Je to snad pro to aby soud měl jistotu že zavřel toho správnýho? Nebo aby dotyčný kriminálník ulevil svému svědomí a dokázal že je v něm ještě nějaké to dobro? Pak takové přiznání mají ale úplně opačný účinek, protože například v zemích kde jsou pořád ještě aktivní tresty smrti se v prvním případě ten člověk přizná jen z toho důvodu aby ho nepřipojili na trafo, i když je třeba nevinný a skutečný vrah si může dál běhat na svobodě. A v druhým případě zase vrah předstírá pokání aby tak přechytračil soud a vyváznul s nižším trestem..takže k čemu jsou tyhle „dohody“ dobrý?

Nejlepší odpověď
setapouch

Jednak to šetří čas a kapacity na vyšetřování, které se tak dají „investovat“ do vyšetřování jiných činů, a jednak je možnost odhalit např. spolupachatele. A v neposlední řadě, když se člověk přizná k něčemu, co vyvedl, dá se předpokládat, že na tom ještě není tak špatně a jeho návrat do společnosti tak není vyloučený.

Další odpovědi
jjj123456789

Protože není tolik práce s vyšetřováním. A v těch zemích, kde je ten trest smrti, ho dostanete jen když je to opravdu dobře vyšetřené a není to váš první zločin (pokud se bavíme o USA, ne KLDR), tak vás tam nepřipojí.