Joseph

Proc se Erwinu Rommelovi rika poustni liska?

Nejlepší odpověď
annas

Podrobné vysvětlení v magisterské diplomové práci Typologie motivu lišky v bajkách a pohádkách, autor Bc. Tereza Dvořáková

Rommel alias Liška polní

S liškou se pojí řada přísloví, která odkazují k lidským vlastnostem. Většina z nich má negativní konotace. . Pokud například chceme vyjádřit něčí vychytralost, řekneme, že je „mazaný jako liška“, v případě ošálení chytrého člověka můžeme poznamenat, že „přelstil starého lišáka“.

Za mazaného se historicky považuje polní maršál Rommel alias Liška polní. V roce 1944 byl Rommel již žijící legendou. Jeho pověst ho předcházela, protože měl vzácnou vlastnost, a to cit pro bitvu. Byl neohrožený, statečný, rázný, v boji neústupný, velkorysý ve vítězství a též shovívavý ke svým poraženým protivníkům, což je rys, který se ve válce často nevyskytuje. Zdál se být nepřemožitelný, a dokonce se tradoval mýtus, že je Rommel, stejně jako Hitler, nesmrtelný. Kde byl on, tam bylo i vítězství; útočil jako tornádo, a i když ustoupil, jeho protivníci jej pronásledovali velmi opatrně.

Jaké byly stěžejní rysy Rommelova mýtu v roce 1944? Prvním byl jeho romantický obraz – obraz vzrůstem malého generála s lišáckým úšklebkem a lstivostí znovu a znovu matoucího nepoměrně silnějšího nepřítele. Lidé v něm viděli moderního Hannibala, který krouží kolem svého protivníka, vyvádí jej z rovnováhy, demoralizuje ho a sbírá vítězství za vítězstvím, dokud jej vyšší moc nedonutí odepsat ztrátu a zavčas ustoupit.

Spojitost Rommela s liškou je tedy především v jeho schopnosti klamat a mást nepřítele, takzvaně jej vodit za nos a vyvádět z míry. Svojí prohnaností ho často dohnal ke zcela zbytečnému ústupu.

Doplňuji:
Autorka práce uvádí:
Jelikož se liška pojí s řadou historických osobností, považuji za nutné uvést slovní spojení polního maršála Rommela s liškou polní.

Z vysvětlení autorky práce je jasné, proč byl Rommel nazýván liškou. Proč přenesně " liška" vyplývá z jeho vlastností a proč „pouštní“ , že Rommel vedl „gentlemanskou pouštní válku.“

Jinak diskuse

Další odpovědi
anonym

Protože volil správnou taktiku (byl chytrý) bojů v poušti… Vítězil – dokud měl ´materiál´.

Funna

ve 2. svět.válce při bojích v Africe, konkrétně při obléhání Tobrúku zpočátku Rommel podnikl dva neobratné útoky, které jeho vojskům způsobily mnoho problémů…ale pak naopak obratně a promyšleně i s problémy, které měla jeho armáda, odrazil dva útoky spojenců, což mu za jeho mazanost vyneslo tuhle přezdívku – Liška (mazanost) pouště (Tobrúk je „součástí“ Sahary)

marci1

„Slídím krajinou jako liška“, říkal Erwin Rommel a narážel tak na svůj instinkt „vycítit“ výhodná místa pro bitvy a slabiny svých nepřátel. Později mu začali jeho přátelé i britští vojáci začali říkat „pouštní liška“.
http://www.war­sites.estranky­.cz/clanky/osob­nosti-erwin-rommel.html

Emefej

Protože vychytrale a lstivě válčil v poušti.