Avatar uživatele
Registrovaný

Proc se Erwinu Rommelovi rika poustni liska?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Podrobné vysvětlení v magisterské diplomové práci Typologie motivu lišky v bajkách a pohádkách, autor Bc. Tereza Dvořáková

Rommel alias Liška polní

S liškou se pojí řada přísloví, která odkazují k lidským vlastnostem. Většina z nich má negativní konotace. . Pokud například chceme vyjádřit něčí vychytralost, řekneme, že je „mazaný jako liška“, v případě ošálení chytrého člověka můžeme poznamenat, že „přelstil starého lišáka“.

Za mazaného se historicky považuje polní maršál Rommel alias Liška polní. V roce 1944 byl Rommel již žijící legendou. Jeho pověst ho předcházela, protože měl vzácnou vlastnost, a to cit pro bitvu. Byl neohrožený, statečný, rázný, v boji neústupný, velkorysý ve vítězství a též shovívavý ke svým poraženým protivníkům, což je rys, který se ve válce často nevyskytuje. Zdál se být nepřemožitelný, a dokonce se tradoval mýtus, že je Rommel, stejně jako Hitler, nesmrtelný. Kde byl on, tam bylo i vítězství; útočil jako tornádo, a i když ustoupil, jeho protivníci jej pronásledovali velmi opatrně.

Jaké byly stěžejní rysy Rommelova mýtu v roce 1944? Prvním byl jeho romantický obraz – obraz vzrůstem malého generála s lišáckým úšklebkem a lstivostí znovu a znovu matoucího nepoměrně silnějšího nepřítele. Lidé v něm viděli moderního Hannibala, který krouží kolem svého protivníka, vyvádí jej z rovnováhy, demoralizuje ho a sbírá vítězství za vítězstvím, dokud jej vyšší moc nedonutí odepsat ztrátu a zavčas ustoupit.

Spojitost Rommela s liškou je tedy především v jeho schopnosti klamat a mást nepřítele, takzvaně jej vodit za nos a vyvádět z míry. Svojí prohnaností ho často dohnal ke zcela zbytečnému ústupu.


Doplňuji:
Autorka práce uvádí:
Jelikož se liška pojí s řadou historických osobností, považuji za nutné uvést slovní spojení polního maršála Rommela s liškou polní.
--
Z vysvětlení autorky práce je jasné, proč byl Rommel nazýván liškou. Proč přenesně " liška" vyplývá z jeho vlastností a proč "pouštní" , že Rommel vedl "gentlemanskou pouštní válku."

Jinak diskuse

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Protože volil správnou taktiku (byl chytrý) bojů v poušti... Vítězil - dokud měl ´materiál´.


Avatar uživatele
Stříbrný

ve 2. svět.válce při bojích v Africe, konkrétně při obléhání Tobrúku zpočátku Rommel podnikl dva neobratné útoky, které jeho vojskům způsobily mnoho problémů...ale pak naopak obratně a promyšleně i s problémy, které měla jeho armáda, odrazil dva útoky spojenců, což mu za jeho mazanost vyneslo tuhle přezdívku - Liška (mazanost) pouště (Tobrúk je "součástí" Sahary)


Avatar uživatele
Zlatý

"Slídím krajinou jako liška", říkal Erwin Rommel a narážel tak na svůj instinkt "vycítit" výhodná místa pro bitvy a slabiny svých nepřátel. Později mu začali jeho přátelé i britští vojáci začali říkat "pouštní liška".
http://www.warsites.estranky.c z/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Protože vychytrale a lstivě válčil v poušti.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2598
Zlatý Drap 1748
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 757
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 583
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.