lenka.seda

proč přivádíme vodu do chladiče proti směru toku destilátu

Na googlu nemůžu najít.

Nejlepší odpověď
Dochy

teoreticky při maximální účinnosti a stených množstvích (pro jednoduchost budu uvažovat jen tepelnou výměnu mezi kapalinama) Pokud bude vstupovat teplá voda 100C a studená 20C a budou zavedeny obě ve stejném směru, tak v ideálním případě budou mít na kopnci teploty srovnané na 60C. Pokud je dáte proti sobě, pak ohřátá chladící voda chladí horkou, čerstvá chladící voda chladí teplou už zchlazenou. Výsledek: ideálně bude chladící ohřátá na 100C, chlazená bude zchlazená na těch 20C.
Ve skutečnosti nic není ideální, mezi látkama bude nenulový spád, projeví se i to, že dochází k látkové přeměně, ale princip, proč to poslat proti sobě zůstane.

Další odpovědi
Drap

Z důvodů lepšího předávání tepla a lepšího chlazení.

anonym

Negoogluj a zamysli se. 😉
Chladicí medium se přivádí do míst, kde je destilát již do jisté míry ochlazen, tedy jej studenější chladivo ještě ´dochladí´. Pak voda postupuje chladičem a postupně se ohřívá a protiproudící destilát, ale i na konci má teplotu nižší, než páry destilátu do chladiče vstupující – tedy chladící voda chladí přibližně rovnoměrně po celou dobu postupu chladičem (a destilát je také celou dobu chlazen).
Kdyby to bylo naopak, pak by chladící kapalina nejvíce chladila hned po vstupu, pak by se teplota destilátu a chladiva vyrovnaly a k dalšímu ochlazování destilátu by už nedocházelo, chlazení by bylo méně účinné.

cochee

Protože na konci chladiče, kde už destilát stéká do alonže, je při protiproudém chlazení daleko nižší teplota a tím účinnější kondenzace.

mosoj

viz. protiproudé chlazení.

http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/645939/Vys­trizek.PNG

Lamalam

Nutně nemusíme, při některých destilacích se používá souproudé uspořádání.