pepik.trata

Proč neplátce DPH podává daňové přiznání a co při něm platím?

Chystám se na živnost, ale ještě jsem nenašel uspokojivou odpověď na otázku – Proč podávat daňové přiznání. Jestli to správně chápu, tak je to hlavně proto, aby měl stát kontrolu nad mým ziskem, který kdyby za 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhl 1M, tak bych se automaticky stal plátcem DPH.
Ale ještě jsem nikde nenašel, jestli po podání nějakou částku (příp. za co) platím.
Pokud bych měl snad něco doplácet, tak co by to mělo být? Jako neplátce bych přece DPH platit při daňovém přiznání neměl, takže co se vlastně děje po podání daňového přiznání?

Odpovědi
Hamon

A daň z příjmů, co? Nic?
Doplňuji:
Poplatky se neplatí, maximálně doplatek daně nebo odměna daňovému poradci.

Stingo

Měsíčně platíš nějaké zálohy na daň z příjmu a pak se to za celý rok sečte a buď finančáku doplatíš nebo ti vrátí. Můžeš si uplatňovat taky různé odpočty, třeba za dary nebo za manželku, která nepracuje a to ti připíšou k dobru.
Doplňuji:
Radši si najdi účetní, která ti to zpracuje.

Hlada

Jso to rozdílná daňová přiznání. Každá OSVČ musí podávat přiznání k dani z příjmů. Přiznání k DPH podává jen plátce DPH.

mosoj

Zaplatíš daň ze zisku, zdravotní pojištění a sociální pojištění. Výše obou pojištění je rozdílná jestli máš podnikání jako hlavní příjem nebo vedlejší.

pepik.trata

Už jsem to pochopil.
Jako neplátce DPH, platím pouze daň ze zisku, myslel jsem si, že je to totéž co DPH. Takže pláce platí daň ze zisku a ještě daň z přidané hodnoty, tak to je vostrý. Tak nejen, že nás stát tak okrádá, ale ještě mystifikuje, že platíme daň 21%, ale ono to je ve výsledku 36%, protože daň ze zisku je 15%. Děkuji všem za vysvětlení a za trpělivost, než mi to docvaklo.

pepik.trata

Jako neplátce DPH mám platit daň z příjmů, proč tedy nebýt plátcem, ten si z toho alespoň odečte výdaje?

Hamon

Daň z příjmů platí všichni, dokonce i fyzické osoby nepodnikající. A ti, kdo podávají daňové přiznání, mohou uplatnit uznatelné výdaje, bez ohledu na to, jestli jsou plátci nebo neplátci DPH.

pepik.trata

Jaký je tedy rozdíl mezi plátcem DPH a neplátcem, když oba platí to stejné, omlouvám se, ale nějak to nemůžu stále pochopit.

mosoj

Plátce DPH nakupuje také s DPH ale vede ji zvlášť na vstupu a zvlášť na výstupu.
Je – li DPH na výstupu větší než na vstupu (obvykle) rozdíl odvádí Finančnímu úřadu. Pokud je to obráceně Finanční úřad mu rozdíl vrací !

Neplátce Také zaplatí DPH ale nesleduje ho. Je to pro něj jedna cena. Zaplatí daň ze zisku, zdravotní pojištění a sociální pojištění.

Hamon

Nejsem daňový poradce, jen co si pamatuju ze školy (a vůbec netvrdím, že správně): plátce DPH nakupuje bez DPH (příp. mu ji FÚ vrací). Při následném prodeji účtuje DPH, kterou potom odvádí.
Neplátce DPH DPH vůbec nebere v potaz, cena je pro něj celek.
Ale jak říkám, tohle není moje parketa a doufám, že tě nemzstifikuju. Vyjádřit by se mohl někdo povolanější.