Avatar uživatele
Zlatý

Proč není na dlužící zaměstnavatele stejná páka,jako na dlužníky u bank ?

Čtu tady,jak postupovat,aby zaměstnavatel platil včas výplatu. Proč není na ně taková páka,jako na dlužníky u bank ,kteří se opozdí,byť jedinou splátkou a mají na krku exekutora? Nezaplatíš,dám tě k soudu a fertig! Můj názor!

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Na firmy se vztahují tytéž zákony, podle nichž je zadržování výplaty trestný čin. Stávající právní úprava je taková, že mzda náleží do 12. následujícího měsíce, později jen na základě dohody se zaměstnancem (obvykle obsažená v klauzuli v pracovní smlouvě, kde je zároveň nejčastěji bezhotovostní převod - pozor, ten je též podmíněn souhlasem). Nejzazší termín je do konce měsíce následujícího za období, kde mzda pracovníkovi náleží. Exekutorské úřady mohou konat výhradně na základě soudního rozhodnutí a soud potřebuje podnět. Viz několik století staré úsloví "Kde není žalobce, není soudce!"
Jinak menší soukromé firmy v drtivé většině nemají odbory, takže následují 3 možnosti: 1) Příslušný úřad práce, 2)Konzultace u nejbližšího územního pracoviště odpovídajícího odborového svazu, který je schopen poskytnout i bezplatné právní zastoupení a 3)klasické trestní oznámení u policie ČR. Optimální je podat je hromadně, protože toto má dopad na všechny řadové zaměstance dané firmy.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Barbakane nic ve zlém ale zdá se, že máte tendenci řešit všechno šmahem. Není někdy přece jenom lepší třeba i dvě výplaty počkat, než když exekutor zlikviduje stále se ještě klepajícího zaměstnavatele, zbylou keš zabaví on se soudy a všichni vč. podnikatele nakonec skončí na pracáku?


Avatar uživatele
Zlatý

Súhlasím, ale problém je v preťaženosti súdov a poplatkoch. Žiaľ, nie každý má naviac peniaze, aby sa mohol súdiť. Na toto a nezamestnanosť (...ľudia čakajú pri dverách na prácu...) stavia veľa zamestnávateľov.
V prípade, že zamestnanec je starší (nad 50) má veľakrát aj problém zamestnať sa (oficiálne diskriminácia veku neplatí, ale praktizuje sa), potom je rád, že pracuje.


Avatar uživatele
Zlatý

To víš barbakane,banka to je IMPÉRIUM,zaměstnavatel si hraje na svým písečku!
Doplňuji:
A přesně toto praktikuje "stát".Když dlužíte vy jemu/a nemusíte to ani vědět/,přijde exekutor a i když svůj dluh zaplatíte,výmaz z registru dlužníků trvá snad 5let a nic nenaděláte!V opačném případě si pěkně počkáte,až vám stát něco,na co máte nárok,vrátí!!!


Avatar uživatele
Zlatý

To je těžký,takový rádobypodnikatel který okrádá své zaměstnance má obvykle za sebou zkušené právníky kteří ho ze všeho dostanou.Možná je nejlepší neztrácet čas a odejít spolu s ostatními,ale nevěřím že se všichni domluví.Ještě je jedna možnost která může varovat ostatní před podvodníky a nepoctivci:
http://www.pozornane.cz/…


Avatar uživatele
Zlatý

Ještě jste si nevšiml, že právo je převážně pro majetné ?


Avatar uživatele
Registrovaný

Naprosto souhlasim s barbakanem.
Dudu: takze byste pockal dve vyplaty a mezitim byste zil z ceho? Zivit byt, rodinu, popr.nejakou splatku nebo hypoteku? Bance taky byste rekl, bohuzel nemam, pockejte mi dva mesice, nez mi zamestnavatel zaplati mou vyplatu prosim. A do prace byste dal chodil s usmevem? :D

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

standa

... a jaký trestný čin máte na mysli ?

Do teď jsem si myslel, že nezaplacení mzdy je porušení pracovní smlouvy. A pracovní smlouva je upravena dle předpisů z oblasti PRACOVNÍHO práva nikoli z práva trestního..., ale třeba mi něco uteklo :-)

Avatar uživatele

anonym

Omlouvám se, pro snazší pochopení ostatním jsem použil lehce expresivní formulaci. Samozřejmě je to z oblasti pracovního práva, jen jsem tím chtěl zdůraznit to podstatné, tj. soudní vymahatelnost. Také tu jsem teprve od června, takže se teprve orientuji o místních zvyklostech.
Jinak bedlivě sleduji vaše pregnantní odpovědi v oblasti práva, velice je oceňuji i objektivní tón (na rozdíl od mnohých ostatních).
Kromě toho bych měl osobně na vás jednu specifickou právní otázku, jež se natolik vymyká, že by asi ostatní nezajímala. A protože máme oba uzavřené profily, prosím tímto nezávazně o zaslání kontaktu (můj je:
pdrax@seznam.cz). Díky a zdravím.

Avatar uživatele
Zlatý

barbakan

dudu to je můj názor a ctím i názory druhých.Píšeš,že je lepší měsíc dva počkat,ale to vysvětli exekutorům,že ti nezaplatili za tvou odvedenou práci!
P.S. Já ten problém,bohu dík,nemám,ale co ostatní?

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2161
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 927
Zlatý mosoj 677
Zlatý gecco 534
Zlatý led 531
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 399

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.