Smack

Proč na alkoholu není napsáno – ministerstvo zdravotnictví varuje atd.?

Návykové látky.

Nejlepší odpověď
elkon

To se musíš zeptat na tom ministerstvu.

Další odpovědi
Disraeli

Nejjednodušší a nejpřímější odpověď je, že to tak nebylo uzákoněno.
Zřejmě k tomu nevidí důvod, vnímají alkohol jako méně škodlivý a vysoce rozšířený a né tolik návykový. Molho by se zdát, že vlastnosti alkoholu a nebezpečí s tím spojená, jsou zřejmá, tak proto tam varování není. Ale totéž by se dalo říct o cigaretách. Že je to každému zřejmé a že je to na škole a rodičích, aby vychovali a varovali…
Alkoholu je plno druhů. Jako cigaret taky, ale tam není takový rozdíl, zde je plno druhů lihovin zakládající si taky na jiné precentuální míře alkoholu… ale vždycky jde stejně o užívání, než samotné vlastnosti daných látek. Dva kalíšky tvrdého alkoholu nejsou nebezpečnější, než 2 lahve vína nebo 12 piv (nebo nějaký mix)… To už je na lidech, co, jak a kolik toho užívají a jak se k tomu staví. Zde je to mnohem individuálnější, než třeba u cigaret. Alkohol bývá taky slavonostní, při různých příležitostech, dary, přípítky atd. To pro cigarety ani tabákové výrobky tolik neplatí. Alkohol je taky hojně užíván v potravinářství, vaření, pak v průmyslu a jinde.. není to tedy jen typická jednoúčelová droga na opíjení se. Samotný ethanol má spoustu využití.
Ale zákony (všeobecně) jsou určitě zvláštní, nelogické, nesmlysné, protiřečící, neodůvodněné… ilegalita marihuany třeba není opodstatněná. Cigarety mají mnohem horší účinky, stejnětak alkohol. Marihuana ani není návyková, vedlejší negativní účinky tam ani nějak nejsou (a pokud, tak jsou spíš předmětem sporů). I káva a čokoláda (a sladkosti) jsou mnohem návykovější i nebezpečnější (ve velké míře).

Faktem ovšem je, že je to vždy politika – subjektivní bojkot nebo podpora něčeho nebo hlavně taky získávání popularity veřejnosti na základě prosazení něčeho „prospěšného.“
Už nad tím uvažovali u tvrdého alkoholu: https://www.li­dovky.cz/byznys/al­kohol-zabiji-eu-uvazuje-o-oznaceni-lahvi-varovanim-podobne-jako-u-cigaret.A161012_143­115_firmy-trhy_ele

Dochy

Pamatuješ na Mládka jak zpíval nějakou kuřáckou v TV? A dole běželi titulky… Ministersvo zdravotnictví ČSFR varuje… Ministerstvo zdravotnictví Rakouska varuje…

No tak:
Ministerstvo financí ČR varuje: Kdo nepije je vůl

Ametyst

Protože medicína ani vzdáleně neumí předstírat, že ví něco o dopadu alkoholu na lidský organismus. Nic moc neví ani o tabáku, ale kuřáky vytipovala jako viníky všeho. Kdyby doktoři věděli a rozuměli složení výfukových plynů, nemohli by takhle naslepo střílet. Ale stále dokola- do úředně vytipovaného viníka se lehce strefuje i bez důkazů.

Drap

Proč by to tam mělo být? Zákon nic takového neukládá.

df

Varuje před čím?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

JežíšKristus

To by mě také zajímalo. Statisticky zabije alkohol za rok více lidí než kokain, pervitin i marihuana dohromady, ale upozornění nikde. Ani na tvrdém, ani na víně.