Kepler

Proč mají tanky kanón spřažený s kulometem?

Aspoň některé to tak mají, T-72 ve výzbroji naší armády určitě. Nemyslím ten protiletadlový nahoře. Přece tam, kde prásknu kanónem, kulomet už není třeba. Nebylo by lepší mít kulomet volně a pokrýt širší palebné pole, nezávisle na kanónu?

Nejlepší odpověď
Klaproth

Kulomet typu PKT je v T72 před stanovištěm velitele na pravé straně věže, na stabilizované lafetě vždy pevně spřažený s kanónem. Spouští ho podle pokynů velitele střelec, sedící v levé polovině věže pomocí elektromagnetického spušťadla zapojeného do spouště hlavní zbraně (kanónu), střílet může buď z kanónu, nebo z kulometu. Kulomet může nouzově spouštět i velitel pomocí mechanické spouště přímo na kulometu. Prvky střelby nastavuje střelec pro kulomet i kanón společně pomocí denního laserového nebo nočního IR zaměřovače. Oba zaměřovače slouží pro kanón i kulomet společně, pro každou zbraň je v zorném poli zobrazena jiná záměrná osnova. Odměr se nastavuje otáčením věže, náměr se nastavuje změnou elevace lafety. Samostatný pohyb kulometu není možný, kulomet nemá svůj zaměřovač a z důvodů nedostatku místa nemá nic (pažbu apod.), čím by se dal jeho pohyb ovládat.

Ke stabilizované věži nebo nezávislému odměru kulometu se vyjadřovat nemůžu, během dvou let v tanku jsem se s ničím takovým nesetkal.

Další odpovědi
Dochy

Můj typ na „proč“, bez ohledu na to „zda“.
Právě to může ovládat jedna osoba (střelec). Kadence, cena a zásoba střeliva je dost různá. Stejně tak účinky. Podle toho střelec zvolí co použije. Na jednotlivé vojáky je granát možná tak trochu overkill a pokud mine (přestřelí), přijde o granát, další možnost tak za 10s. Kulometem může kropit trochu rychleji a alespoň jednou se snad trefí, nebo alespoň donutí protivníka schovat hlavu a neotravovat.
Takže na blízké nechráněné a jednotlivé cíle bych bral kulomet, na vzdálené, hromadné či opevněné cíle granát…
(Pokud uvidím někoho s něčím protitankovým, bude mi jedno kde stojí a budu po něm házet vším co mám, klidně i konzervama)

mosoj

A proč by ne. V osádce je pouze 1 střelec, který využívá horizontální a vertikální stabilizaci jak pro kanon tak pro kulomet. Stabilizována je celá střelecká věž tanku !!
Nikde není napsáno ( a byla by to ptákovina) že kulomet střílí vždy současně s kanonem!!!!! Jenom záměr se dělá s kanonem identicky včetně stabilizace.
Vzhledem k automatickému nabíjení si střelec pak volí podle situace kanon nebo kulomet, či oba najednou. To jako střelec má přecházet od kanonu ke kulometu? To by toho docela dost zmeškal.

Moderní tank stabilizaci má a součástí stabilizace musí být i otáčení věže!! Tank musí umět sledovat zaměřovačem cíl i při pomalejší jízdě !! a to bez otáčení věže nejde. Samozřejmě že vertikálně je stabilizován jen samotný kanon a kulomet.

aliendrone

Je to prosté – kulas vpředu na korbě má omezený odměr – na rozdíl od toho ve věži spřaženého s kanónem. Ten navíc DNES může využívat výhody stabilizace kanónu.

Jinak… T-72 veze myslím celkem 37ks munice pro kanón – a to DOHROMADY VŠECH DRUHŮ. Takže pokud nechceš proti pěchotě používat protipancéřový… ;) :D

I kdybys vezl samé tříštivé – co myslíš, jak dlouho by sis zabojoval, než by ti došla munice před zákopem z kterého čumí 200 (anebo třeba celý prapor či dokonce PLUK) vytlemených blátošlapů (přičemž nevíš, KTERÝ má za prdelí schovanou ruční protitankovou zbraň? ;) :D :D Takhle je zpacifikuješ kulasem a je klid. A díky stabilizaci nemusíš ani zastavit pro přesnou střelbu. :)

BTW – mosoj se mýlí – tank NEMÁ stabilizovanou CELOU věž, ta se může pouze otáčet. A ještě něco… T-72 jako většina současných tanků na korbě kulas nemá – kdo by ho také obsluhoval. ;) (jako mívaly tanky za 2. světové) A co se týká kulasu na věži, tak ten má odměr NEZÁVISLÝ na otočení věže (tedy může střílet JINÝM směrem než kanón).

Kepler

aliendrone: ten T-72 jsem viděl na náměstí ve Valmezu, kromě toho protiletadlového na věži, měl i kulomet v korbě. Ten byl s kanónem spřažený asi nějak elektromechanicky. Zřejmě šlo o u nás modernizovanou­ verzi.

Dochy

Ať dělám co dělám, nepodařilo se mi najít žádnou fotku ani informaci že by T72 mohl mít ještě nějaký další kulomet. Podle všeho může mít jeden zamontovaný ve věži a spřažený s kanónem (neviděl jsem fotku s namontovaným, jen zakrytou díru pro něj), druhý, zpravidla protiletadlový kulomet či kanon na věži vedle poklopu velitele ovládaný ručně (nebo snad v lepším případě elektronicky zvnitřku). Na korbě na fotkách co jsem našel ani nikde nevidím místo pro něj ani nevím kdo by jej měl ještě obsluhovat. Podle všeho se do T72 vlezou jen 3 lidi, řidič dole bude mít jiné starosti a nahoře jen střelec a velitel…

Zvlášť v novějších verzích bude na tanku aktivní pancíř a pak pochybuju, že by se někomu chtělo ještě strašit na tanku…

V obecných informacích o tancích jsem se dočetl, že by v tanku mohl být kulomet ovládaný obvykle radistou, to ale nebude případ T72.

Kepler

mosoj: no jo, ale kulomet nebývá v otočné věži, ale kouká z korby!

Kepler

Dochy: dobrá, jeden střelec, ale proč je to spřažené? Proč musí mířit kulometem tak, že otáčí celou kanónovou věží? Nebo to blbě chápu?

Dochy

Co jsem se tak koukal na T72, tak: Posádka je 3 členná, velitel, střelec, řidič. Řidič moc času na střílení nemá, střelec má (může mít) spřažený kulomet a kanón. Myslíš že střelec zvládá pokrývat všechny strany? Míří jedním směrem. Jestli byl ten kulomet spřažen úplně pevně si nejsem jist, tankista nejsem. Ale nejspíš jo. Čím víc volnosti, tím menší ochrana. Navíc pak může mířit jen „jednou“ a střílet tím, čím zrovna uzná za vhodné.
Mrkni sem:
http://techne­t.idnes.cz/fo­to.aspx?r=vojen­stvi&c=A120717_191305_vo­jenstvi_kuz&fo­to=TOP449d85__MG_0962­.jpg
a sem
http://techne­t.idnes.cz/tank-t-72-v-boji-by-prezil-ctyri-minuty-d8c-/vojenstvi.as­px?c=A120717_191305_vo­jenstvi_kuz

Dochy

Tak ještě jednou: podle toho technetu mi vychází, že jeden kulomet může být vedle hlavně a ten je spřažen s kanonem, druhý, protiletadlový, může být v závěsu nahoře u poklopu a ten by nejspíš byl obsluhován velitelem.

Lamalam

Klaproth je tankán, vyčkej, třeba dojde a vysvětlí nám to.