Asker1144

Proč jsou ceny knih rozdílne v kamenných knihkupectvích a na eshopu ?

Proč jsou ceny knih v knihkupectví a na eshopu rozdílné ? Mám prosím dotaz. Proč jedna a ta samá kniha stojí v kamenném knihukupectví např. 399 kč a na eshopu stojí 319 kč ? Proč to tak je ? Proč, kdybych přišel do knihkupectví, vytáhl bych si tu knihu z regálu, tak bych na pokladně zaplatil plnou cenu (399 kč) ? Ale kdybych si doma tu knihu rezervoval v tom samém kamenném knihkupectví a koupil si ji přes eshop, tak by ta samá kniha v tom samém knihkupectví stála o 80 kč méně (319 kč). Proč to tak je, nechápu to. Děkuju moc za vaše odpovědi.

Nejlepší odpověď
Mravenec

Osobní styk se zákazníkem je ceněn více, než stroj. Na prodejně se předpokládá strávený čas, péče o zákazníka, pomoc s výběrem, náklady na provoz celého obchodu, etc.

E-shop stojí provozně pár šušňů a nemusí se „obtěžovat“ se zákaznickým servisem.

A nebo může mít e-shop peníze z reklamy, což kompenzuje zákazníkovi slevou.

Asker1144

Mravenec: Děkuji vám moc za vaši odpověď. Určitě máte pravdu, že na prodejně se vám knihkupec věnuje, a to je další náklad, jenž se promítá do ceny, to chápu. Spíše mě zajímá tent model jednoho knihkupectví působícím v České republice, kde když si tu samou knihu ,,rezervujete" na prodejně, tak zaplatíte docela o dost míň peněz, než kdybyste tam přišli, vytáhli z regálu a zaplatili. To nechápu, že se vyplatí kamenným knihkupectvím tento způsob prodeje provozovat, přece kdyby neprovozovaly eshop, tak by mohly vydělag o podstatně více peněž, nechápu to, že je ta kniha třeba levnější i o 80 kč při osobním odběru v kamenném knihkupectví (takže tam stejně fyzicky do toho knihkupectví pro tu knihu musím zajít). Taky jsem si myslel, že ceny u knih co jsou vzadu vytištěné (ne u všech titulů) jsou zavazné, jelikož se o zisk z prodeje knihy dělí spisovatel, nakladatelství, tiskárny, knihkupectví. Tak to mi trochu zaráží a nechápu to, ale jinak vám moc děkuji za vaši odpověď.