emamamisu

proč je vylučování při velké ztrátě tělesné váhy zelené?

dočetla jsem právě knihu, kde se jedna z postav vrátila z koncentračního tábora. pomalu se jej žena snažila „vypiplat“. je mi známo, že při velké porci jídla by se zcvrklý žaludek roztrhl a tlačil by na ostatní orgány. autorka však popisovala první dny, že její muž okamžitě po pozření tekuté stravy vše ihned vyloučil a navíc „to“ bylo temně zelené s nelidským zápachem. co žaludek produkuje v takovém extrémním případě?

Odpovědi
Wang

Vylučování (v tomhle případě temně zelené moči) nesouvisí s žaludkem. Ten produkuje plus – mínus pořád jen kyselinu chlorovodíkovou, pepsin a mucin.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDa­lude%C4%8Dn%C3­%AD_%C5%A1%C5%A5%C3%A1va

Půjde spíš o onemocnění (poruchu) funkce ledvin, močových cest a třeba i o jejich zánět.

Nazelenalé zabarvení moče je známkou přítomnosti malého množství krve (při dopadajícím světle je moč nazelenalá, v procházejícím zase načervenalá).

Zdroj: http://www.ule­kare.cz/porad­na-lekare/zapachajuci-moc-33943

Doplňuji:
Pokud by krvácel do žaludku, projevilo by se to změnou barvy a konzistence stolice (více pod heslem meléna).

pusinka50

Tuším, že jsi myslela spíše stolici, než moč.
Jde prostě o celkové oslabení organismu různými neléčenými infekcemi, defekty imun.systému „díky“ pobytu v tomto „kolektivním“ zařízení.

Příčina: infekční ( bakterie, viry, kvasinky, mykózy, parazitální infekce),
neinfekční – při vysokém obsah tuků v potravě, při podvýživě …

emamamisu

pravděpodobně jsem měla zvolit slovo vyměšoval. na mysli jsem měla stolici, nikoli moč.

Wang

Tak to jsou pak průjmová onemocnění (bakteriální nebo virová onemocnění).
Z toho koncentráku mohl klidně mít dlouho neléčenou salmonelózu.
Salmonelóza:
zdrojem nákazy onemocnění jsou nejčastěji produkty z nedostatečně upraveného masa a vajec. Salmonelóza se nepřenáší se mezi lidmi navzájem. První příznaky onemocnění se objeví asi osm hodin po konzumaci jídla.
Pacienti jsou podráždění, zvracejí, mají horečku a vodnatou až zelenou stolici. Trpí bolestmi v břiše. Nemocný potřebuje zejména hodně pít, v případě velké ztráty tekutin se může léčit i infúzemi.
Salmonelóza se neléčí antibiotiky. Onemocnění s těžším průběhem dítě velmi vysiluje. Vylučování salmonel ve stolici může přetrvávat týdny i měsíce.
http://www.oc­kovaciprukaz.cz/det­sky-prujem-rotavirova-infekce/akutni-prujem-zpusobuji-viry-bakterie-i-zavadna-strava.html