abrokdor

Proč je nutné se po ukončení prac. poměru přihlásit na úřad práce?

Zdravím,
proč je nutné jít se přihlásit na úřad práce dle trv. bydliště po ukončení pracovního poměru?
Co kdybych si raději zaplatil zdravotní pojištění sám a další měsíc už nastoupil do práce..?
Abych nemusel kvůli zaplacení ZP jezdit na své trvalé bydliště do 3 dnů při ukončení.
Sociální pojištění bych za ten měsíc asi také musel zaplatit, tuším?
Nerozumím tomu, proč je to nutný? Co hrozí, když tam nepůjdu?
Když nepočítám to, že se to jenom počítá do důchodu – to mě zajímat moc nemusí.
Díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Musím opravit nyoona:
Nemusíš a není to nutné.
ZP nemusíš platit, pokud:
jsi alespoň jeden den v měsíci účasten ZP. To znamená, pokud skončíš 1.3. a do práce nastoupíš 30.4., tak 1.3. jsi pojištěn za březen a za duben jsi pojištěn tím, že jsi nastoupil 30.4..
Pokud bys však nastoupil až 1.5., musíš za duben zaplatit pojistné.
SP se takto samostatně neplatí a doba bez pojištění se ti nezapočítává do důchodu.
Takže opravdu kvůli 3 dnům, ale třeba i 10 není třeba se registrovat na ÚP.

Další odpovědi
nyjono

Není to bezpodmínečně nutné.
Zaplatíš ti to pojistné, částku, č.účku a var.symbol asi znáš a pak nastoupíš do nového zaměstnámí.