Roman Šotola

Proč je monitor malý, zatímco TV velká?

Proč je výhodné koukat na malý monitor z malé vzdálenosti, zatímco na velkou TV koukáme z velké vzdálenosti? Vždyť lidskému oku a mozku je to jedno, a bez okolního kontextu, když tu velikost a vzdálenost není s čím porovnat, není člověk schopen rozpoznat zda jde o malý objekt blízko, nebo velký objekt daleko. Proč to není třeba naopak? Proč nekoukáme na velký monitor z velké vzdálenosti a na malou TV z malé? Má to nějaký racionální důvod, nebo je to jen otázka náhody, módy, či marketingu výrobců těchto zařízení?

Nejlepší odpověď
Edison

Má to i historicko-technický důvod. Ono to šlo pouštět obraz PC na velkých televizorech. Ale rozlišení nebylo tak velké a obraz PC byl na TV značně kostičkovaný, nekoukatelný. S rozvojem techniky a PC grafiky a grafického výkonu se to poněkud mění. Rovněž i rychlosti vykreslování se měnily a TV to prostě nestíhaly. HD a FHD na velkých panelech jsou pro hladké vykreslování PC obrazu prostě nedostatečné. Dalším důvodem je příkon velkých panelů, přenositelnost u NTB a podobně.

Další odpovědi
Drap

Má to racionální důvod a tím je právě naše oko. Méně se namáhají oči když se díváme na velkou TV z velké vzdálenosti. K tomu se ještě přičítá periferní vidění a další věci. Naopak u počítače v případě velkého monitoru na velkou vzdálenost by musely být podstatně větší kanceláře a pracovny. Nikomu však nikdo nebrání aby si to tak uspořádal. Vyrábějí se i malé televize a naopak obrovské monitory.

Mc Merkurion

… já jen do diskuze, otázka je již uzavřena: dyť je to stejný >>> v poměru vzdálenosti očí, u monitoru sedim, proto je malej, ale když si k pc lehnu, pustitm si obraz do tv, velikostí pro oči přijatelný, nevím, jak bych před metrovým monitorem jezdil vočima jak při tenise a koukat na malou tv, to abych si vzal dalekohled …

Roman Šotola

Aha, takže zatímco v pracovním prostředí jde o náklady na prostor, a na namáhání očí se kvůli úsporám tolik nehledí, tak v domácím prostředí si můžeme připlatit za velkou TV i velký monitor, abychom svoje oči tolik nenamáhaly. Proč tedy doma máme velké TV, ale monitory máme stále malé?

Dochy

Pro kancalářskou práci potřebuješ aby se lidi naskládali vedle sebe a velikost nepotřebuješ, protože je monitor určen jen pro jednoho pracovníka na daném prac. místě. Na TV ale často chceš koukat s rodinou, případně se rozvalit na pohovce apod… Při každé změně polohy bys musel šoupat s tou malou TV abys dobře viděl. Když dáš jednu velkou na dobré místo na stěnu, bude na ni dobře vidět z velké části obýváku, ne jen z jedné konkrétní židle.

A myslím žes udělal chybu zamčením otázky. Měl by sis přečíst alespoň nějaké základní info o servru, pravidla, případně se podívat na jiné otázky a chování ostatních uživatelů, než začneš sám vkládat příspěvky.

Roman Šotola

Já otázku nezamčel, a sám se divím, proč ji snad nějaký admin uzamčel.

Dochy

tady se normálně jen palcuje. Nominace je až pro tu jedinou správnou odpověď, která Ti poskytuje veškeré informace po kterých ses pídil (a tudíž už Tě žádné další informace nezajímají). Dá se to najít v pravidlech, popsáno je to třeba i ve FAQ (hned druhá položka)

Roman Šotola

Taky mě to kdysi štvalo, ale už jsem se adaptoval :) Každopádně díky za info.

Roman Šotola

Pravidla a návody nikdo nečte, protože lidi znají asi milion zábavnějších činností, jimiž můžou zaplnit svůj omezenej čas v tomto životě. S tím je potřeba se asi smířit, protože rozčilováním se nad tím si jen ubíráme ten svůj vymezenej čas, a nic stejně nezměníme.

anonym

tady je to nastaveno bohužel tak blbě, že když nějakou odpověď označíš jako správnou otázka se ihned uzamkne … neptej se proč, smysl to nedává 🙂 ale je to tak.

Roman Šotola

Aha, tak to potom souhlasí, ale nebyl to úmysl.

Edison

Aby to bylo efektivní, je potřeba na velkých panelech vykreslovat mnohem více obsahu. A to vyžaduje aby to taky zvládala grafika PC. To se vyplatí spíše u grafických programů typu CAD. A ty jsou náročné už samy od sebe.

Roman Šotola

Proč by se na velkém panelu muselo vykreslovat více obsahu? Vždyť ty panely mohou mít úplně stejné rozlišení, ale protože ten velký je umístěn dále ode mě, tak bude pro mě subjektivně stejně detailní jako ten menší, co ho mám přímo před očima. Nebo ne?

Edison

Při úplně stejném rozlišení bude obraz kostičkovaný a pro oči hodně unavující. Klidně si to zkus. Uvidíš, že to fakt nejde. Zatímco na malé placičce máš písmenka kráááásně kulatá, na velké placce se stejným rozlišením to bude hranaté, ostré a to dokonce bez ohledu na vzdálenost. Já to zkoušel, tak mám osobní zkušenost. Více obsahu, tedy menší písmenka, nebo-li podstatně větší rozlišení s textem udělá nepořehlednost, horší čitelnost. Paradoxně mozeg je zvyklý na uršitou velikost textu, zatímco u obrázků už to tak nevnímá. Stačí na to třeba EPG puštěná z PC na velké placce s velkým rozlišením. Najednou je tam toho moc a je to nepřehledné. Při snížení rozlišení zase dojde k onomu rozkostičkování hlavně textu. Taky ne věechny softy podporují velká rozlišení. Ta problematika je prostě rozsáhlejší.

Roman Šotola

„to bude hranaté, ostré a to dokonce bez ohledu na vzdálenost“. To je nesmysl, protože když budu zvyšovat vzdálenost, tak budu vidět neustále méně detailů, nejdříve se mi ztratí jednotlivé pixely a později se mi z dohledu ztratí i samotná televize, protože prostě nemám zrak jako superman.

Dochy

Edisone, Roman má pravdu v tom, že je v zásadě jedno jestli má monitor s rozlišením řekněme 1600×1200 20" 40cm před ksichtem, nebo 1600×1200 54" metr daleko. Pokud s tím máš potíže, pravděpodobně potřebuješ vhodné brýle…

Roman Šotola

Chápu, že velké panely mají velký příkon, ale proč nám to u monitoru vadí, zatímco u TV ne? Proč nemáme velké monitory u počítačů, kde přenositelnost nehraje roli?

anonym

opět praktičnost, na televizi se při relaxaci zpravidla nedíváme samy, proto je vhodné uzpořádat prostor kolem ní tak aby byla pohodlně pozorovatelná téměř z jakéhokoliv místa kde je možné se usadit. Tohle u PC monitoru neplatí protože pro Pc je typické že jej používá jen ten kdo zrovna drží myš a naopak je žádoucí aby ostatní mu do práce necivěli 🙂

Roman Šotola

Jo, to dává smysl, ale neplatí to vždy.

anonym

Ostatně zkus si představit typickou situaci kdy jednotlivec něco hledá nebo sepisuje na PC a ostatní se dívají na zprávy … jak by se to dalo realizovat kdyby i PC monitor měl mít úhlopříčku 55" a rušil obrazem veškeré okolí ? To by jistě nešlo … ty dvě zóny „veřejná projekce u TV“ a „privátní projekce u PC“ jsou odděleny i z těchto praktických důvodů a tím jsou dány i úhlopříčky a pozorovací vzdálenosti.

Arne1

Například proto, aby se oko nemuselo nonstop přeostřovat.
Když si pustíš obraz z počítače do velké TV, tak se neustále díváš na tři místa v různé vzdálenosti: klábosnice / papíry / obrazovka. Samozřejmě, neuvažuju těžké pařany, kteří jedou po paměti…
Při použití monitoru jsou tato tři místa v málo odlišných vzdálenostech.

Roman Šotola

Nebylo by přeostřování na různé vzdálenosti ze zdravotního hlediska výhodnější, než dlouhodobé koukání do stejné vzdálenosti?

Dochy

Ale unavující. A ty nechceš mít kancalářského pracovníka unaveného po 2 hodinách jen kvůli pitomému monitoru…

anonym

Nejsem si jistý zda je tento argument relevantní. Drtivá většina nekancelářské činnost běžně počítá s častým přeostřováním pohledu do různých vzdáleností a příznakem unavenosti trpí možná víc ti úředníci za stolem 🙂 s tím že je příčinou této únavy spíš častá konzumace kávy, často špatně větrané prostředí kanceláří a minimum pohybu.

Roman Šotola

Podle této hypotézy by pračlověka pohybujícího se přírodou, který musí nutně nestále přeostřovat, po 2 hodinách sežrala nějaká šelma a my bychom tu teď nebyli. Tomu se mi nechce věřit, že by přeostřování bylo více unavující, než dlouhodobé koukání na stejnou vzdálenost. Existuje k tomu nějaká relevantní studie?

anonym

asi tak … ne tento argument správně asi nebude 🙂 přeostřování očima imo není hlavní příčinou únavy v jakémkoliv zaměstnání.

Dochy

Ono něco jiného je přeostřování mezi 2m a ∞, a něco jiného mezi 30cm a 2m. Ale nebudu se hádat, to je jen můj názor.