Rommart

Proč je mi přeplatek za energie vyplacen až po dvou měsících?

Dobrý den, je to normální aby energetická společnost záměrně zadržovala mé finanční prostředky zhruba 2 měsíce?
Ve vyůčtování jsem měl datum splatnosti, poté když mi ani po měsíci peníze nebyly poukázány na můj účet jsem kontaktoval dodavatele a tam jsem se dozvěděl že datum splatnosti které bylo uvedeno ve Vyůčtování služeb je pouze pro účely kdybych měl nedoplatek, ale pokud mám přeplatek který mi mají vyplatit tak že ho odesílají nejdříve po dvou měsících. Mi to přijde nefér, pokud bych měl dluh tak musím uhradit do cca 4 dnů od doručení vyůčtovaní ale v opačném případě s mými penězi mají čas na vrácení.

Nejlepší odpověď
Herjulfson

Obecně by se dal asi užít občanský zákoník, který sice nehovoří naprosto konkrétně, ale v návaznosti na zákon 67/2013 Sb. se dá dovodit, že vyúčtování by mělo být předloženo do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období, kdy dále hovoří, že nedoplatky a přeplatky by měly být vyrovnány do tří měsíců. V zákoně 67/2013 Sb., je uvedeno dokonce do čtyř měsíců, ale to je speciální zákon. OZ dokonce výslovně stanoví, že nedoplatek i přeplatek jsou splatné k témuž dni, není-li dohodnuto jinak.
Zda v této souvislosti existuje nějaký speciální předpis či ustanovení v nějaké zákoně upravující energetiku mi není známo. Samozřejmě v rámci smluvní volnosti může mít ve smlouvě dohodnuty jiné podmínky, ale domnívám se tím nic moc neporušili, krom rozdílných lhůt pro úhradu nedoplatku a výplatu přeplatku. Pořád jsou v toleranci lhůty pro výplatu.

Další odpovědi
Drap

Možná máš pravdu, ale tak to je. Máš v podstatě dvě možnosti. Zříci se přeplatku a zařídit aby tvůj přeplatek byl přeposílán třeba na charitu, potom ti nějaké zpoždění nebude vadit. Další možností je soudit se s energetickou společností. V tomto případě lze ale předpokládat, že jistě prohraješ. Další možností by byl snad Evropský soud, ale myslím, že by to vrátil a nezabýval se tím.
Poslední variantou je nechat se odpojit od elektrické sítě a bude to také bez problémů.