Wilson CZ

Proč je maturita u IT tak důležitá?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč zaměstnavatelé berou tolik ohled na maturitu? Jako žák základní školy jsem očekával, že vylezu ze SŠ jako odborník, ale teď zjišťuji, že se dostanu k základům a tam taky skončím. Stejné věci bych se s trochou nadsázky mohl naučit za měsíc, ne za 4 roky. Co jsem si četl, tak prý bez maturity buď vůbec nezaměstnají, a pokud ano, tak za směsnou mzdu. Takže se ptám, proč na ní tak moc záleží?

Nejlepší odpověď
Drap

Tak jsou zkrátka nastavena pravidla. Nic ti nebrání v tom, stát se sám zaměstnavatelem v oboru a zaměstnávat lidi pouze bez maturity.
Při složení maturity se předpokládá jistý všeobecný přehled a jistá orientace v problémech běžného života. Někdy i takovýto přehled může být pro řešení jistých situací důležitý. Stejná otázka by byla, proč musí mít doktor vystudovanou medicínu? Stejně tak on by se většinu věcí dokázal naučit sám doma z knih. Nechal by ses od takového doktora bez praxe a zkušeností léčit? Ja tedy rozhodně ne.

Další odpovědi
zjentek

Pohraj si s různými kódy na několika strategických, tebou cracknutých webech a doznáš, že zas tak důležitá není. Nejprve je však dobré si přesně rozmyslet, co chceš v život+ě dělat a pro koho… jestli pro stát anebo pro vládu.

icurusL

Jsem nevymaturovaný bývalý student IT oboru (Programování a Hardware). Upřímně, maturitu vůbec nepotřebuješ, stačí jen to co budeš umět, ale nefunguje to tím způsobem, že se naučíš sítě a hned je z tebe certifikovaný bezpečnostní síťový technik.

ivzez

Co kdybyste tu uvedl, jakou SŠ navštěvujete a v kterém jste ročníku?

Možná bychom zjistili, že jste pro obor IT nevybral správnou školu.
A kritizovat SŠ po 14 dnech v 1. ročníku je poněkud předčasné.
Znám dobré školy (reklamu jim dělat nebudu, nepotřebují ji), z nichž
nevycházejí „mistři světa“, ale skuteční odborníci.

Wilson CZ

ivzez: Škola je v mém kraji v TOP 3 nejlepších škol, takže by nebyl problém v tom, že by to byl zapadákov. Jsem už ve 2. ročníku, takže jsem neodsoudil školu hned na začátku. Prvák většinou není nic extra, ale druhák přidal více odborných předmětů, které ale nejsou o moc lepší v obsahu.

Wilson CZ

Dochy: Jo, to by dávalo smysl, ale mně osobně dává větší smysl odejít ze školy a popřípadě nabrat nějaké zkušenosti, než jen zabíjet čas kvůli papíru. Navíc něčím, co mi nic moc nedá.

Wilson CZ

icurusL: To samozřejmě ani neočekávám. Je mi jasné, že moje první práce nebude v Googlu za 100k čistého.

Wilson CZ

Drap: To by bylo samozřejmě super, ale pořád mi to nezodpovědělo moji otázku.

Dochy

Protože je tu jistý předpoklad, že ten kdo má maturitu má alespoň nějaké elementární schopnosti, zatímco u člověka, který nedokáže prolézt ani tou střední školou je značná pravděpodobnost že bude chybět něco ze skupiny intelekt, cílevědomost, rozum, paměť, zdraví, paměť (a pár dalších na které si zrovna nemohu vzpomenout)
Ne že by maturita byla zárukou, že uchazeč o zaměstnání bude těmito vlastnostmi oplývat, ale šance tu je…

Dochy

jak to tak po sobě čtu, koukám že boduju a podle toho příspěvku budu určitě minimálně kandidát na prezidenta 😉

Wilson CZ

Takže pokud jsem to pochopil dobře, tak maturita je pomyslnej klíč k zaměstnání, a když bych ji neměl, tak bych si ho musel vyrobit třeba portfoliem.